1. Začněte již dnes
Vyberte z týmu vhodné kandidáty, kteří se rádi učí novým věcem a jsou otevření učit se novým technologiím. Tyto zaměstnance pošlete na školení 3D tisku, kde se seznámí s dostupnými technologiemi a materiály, naučí se, jak stolní tiskárnu ovládat a jakým způsobem vytvářet modely tak, aby byly vhodné pro 3D tisk.
2. Pořiďte do týmu stolní 3D tiskárnu
Na trhu dnes existuje celá řada stolních tiskáren, ze kterých můžete vybírat. Převažují tiskárny FDM (fused deposition modeling) technologie též nazývané jako FFF (fused filament fabrication), kdy se z nahřáté trysky vytlačuje termoplastický materiál ve formě drátu (filament). K dispozici jsou komerční tiskárny, které se vyznačují jednoduchostí, ale omezeným nastavením. Zvolit můžete i open source tiskárny, které je třeba více "ladit", ale je možné si nastavit jakýkoliv parametr tisku dle libosti. Nezapomeňte také nakoupit vhodný materiál, ze kterého chcete tisknout.
3. Vyvíjejte a inovujte rychleji
Nečekejte, že do týdne od nákupu tiskárny budou zaměstnanci chrlit prototypy jeden za druhým. Chce to nějaký čas, než se s tiskárnou sžijí, naučí se ji ovládat. Zjistí, jak vše nastavit tak, aby výtisk vždy dopadl podle představ. Další fází je potom modelování pro 3D tisk a optimalizace modelů tak, aby byly vhodné pro tisk. Tím zajistíte mnohem rychlejší výtisky.
Rychlost, s jakou budete schopni vyvíjet a inovovat nové produkty, půjde rychle vzhůru, jakmile si zaměstnanci práci se stolní 3D tiskárnou osvojí. Pomohou jim vhodná školení.
4. Myslete do budoucna
3D tisk má potenciál přesáhnout pouze inovace nových produktů ve smyslu prototypování. Firmy budou muset do budoucna předjímat možné nové obchodní modely, jelikož 3D tisk bude mít vliv na celý hodnotový řetězec. Některé zahraniční společnosti již zkoumají technologie 3D tisku pro masovou customizaci, kdy každý uživatel dostane výrobek „šitý“ na míru, vyrobený na požádání.