„Hlavním problémem zahraničních společností, které začínají obchodovat s Ruskem, je slabá znalost ruské legislativy. Jedním ze způsobů, jak vyřešit tento problém, je využít služeb právnických kanceláří nebo konzultantských firem, které poskytují širokou škálu služeb od registrace pobočky až po právní poradenství,“ radí bankéřka Saharova.
Navázání obchodního vztahu s ruským partnerem může být přitom komplikované. V zásadě existují dva přístupy, jak k tomu přistupovat. První, využívaný zejména americkými a jinými západními firmami, můžeme označit za „opatrný“ přístup. Nově příchozí firma požaduje platby předem nebo jiné zajištění a až po vybudování silného vztahu s ruským odběratelem dochází k odběru „na dluh“. Druhý přístup je možné s trochou nadsázky označit za „slovanský“, kdy naopak k navázaní silného vztahu dochází ještě před uzavřením obchodního kontraktu prostřednictvím poměrně dlouhého období jednání, pracovních obědů a večeří.
Je pravda, zvláště pro menší společnosti, že mnohdy bez alespoň částečného následování druhého přístupu nelze obchod vůbec uzavřít. Na druhou stranu ani první přístup není zcela bezdůvodný – ruské firmy získaly po rozpadu Sovětského svazu pověst notorických neplatičů a vymahatelnost práva je v Rusku v mezinárodním srovnání malá. Jana Pavlicová, ředitelka pro rozvoj obchodu ze Citibank, upozorňuje: „Při obchodování s ruskými firmami je rozhodně na místě zajištění prostřednictvím dokumentárního akreditivu nebo bankovní záruky vydané důvěryhodnou bankou. Platí, že zahraniční banky jsou v tomto směru lepší volbou než banky čistě ruské.“
Lukáš Martoš
Citibank
lukas.martos@citi.com