J. Košturiak: Vidím v biznis modeli, že rozvíjaš trendy, ktoré často diskutujeme aj na stránkach MM Průmyslového spektra s profesorom Milanom Zeleným – masovú kustomizáciu, odstraňovanie medzičlánkov, lokálnu výrobu, samoobsluhu, digitalizáciu, prelomové technológie a pod. Milan Zelený niekedy hovorí o tom, že najprekvapujúcejšia je rýchlosť týchto zmien. Tvoj príbeh začínal s výrobcom elektromotora, ktorý neskôr skrachoval, potom si hľadal ďalších partnerov na vývoj motora a batérie a ich integráciu do rámu z hliníkového prášku, ktorý si navrhol. Potom prišla na rad 3D tlač a zbieranie skúseností za pochodu. Aké znalosti a skúsenosti ti dala táto cesta?
P. Paul: Především jsem se naučil se nevzdávat. I navzdory překážkám, které přišly od okolí v podobě zpochybňování, finanční nedostupnosti některých procesů a technologií, hledal jsem cestu, jak se věci dělají, a nezdržoval se otázkami, proč se to nedá. Přiznávám, že přišla i období, kdy jsem měl všeho plné zuby a bylo těžké pokračovat dál. V každém případě čas ukazuje, že to byla správná cesta, která mi dala širší rozhled, nové kontakty a zkušenosti. Zjistil jsem, že u nás máme velmi schopné lidi, jejichž potenciál málo využíváme.
Chyběla nám odvaha a dostatek sebedůvěry, často jsme se podceňovali. Posunulo to nejen mě, ale značně se zdokonalili i kolegové. Museli se naučit pracovat s novými softwary a porozumět technologiím, které se neustále vyvíjejí a zdokonalují. Paradoxem je, že jejich vývoj jde tak rychle dopředu, že technologie, do které dnes investujeme, bude s největší pravděpodobností již zítra zastaralá.
J. Košturiak: Mal som možnosť časť tvojho príbehu prežívať po tvojom boku, aj keď som niekedy asi nebol príjemný spoločník. Mnohé veci som kritizoval, urýchľoval a dostávali sme sa do sporov. Čo by si, po skúsenostiach, ktoré más teraz, urobil ináč?
P. Paul: Především bych tě více poslouchal. Potvrzuje se mi, že strategie ukrývání vývoje před světem je kontraproduktivní. Pokud o nás nikdo neví, obtížně se získávají partneři a kontakty. V Německu mi trvalo přes dva roky, než nás začali brát vážně a byli ochotní se s námi bavit. Pokud bychom měli zveřejněný náš příběh, jsem přesvědčen, že by vše šlo rychleji. A možná by nás i rychleji okopírovali… To bývá cena za přílišnou otevřenost a netrpělivost.
J. Košturiak: O aditívnych technológiách sa vedú rôzne diskusie – od romanticko idealistických predstáv, že si všetko budeme tlačiť doma v garáži, až po názory, že je to módna vlna a táto technológia ešte nedozrela na použitie v reálnej výrobe. Spomínam si na diskusie o skúsenostiach s rôznymi technológiami tlače (EOS, Renishaw, Compact, XJET), cenou prášku, časom tlače, konštrukčnými výpočtami, prípravou tlače, následnými úpravami, zváraním a pod. Postupne sa otvárali nové riešenia, zvyšovali sa rozmery tlačených dielov aj rýchlosť tlače. Ako vidíš rozvoj tejto technológie v najbližších rokoch a aké sú tvoje plány s 3D tlačou eBiku?
P. Paul: Již při první myšlence vyvinout vlastní elektrokolo jsem se setkal s názory, že se jedná o nesmysl a nafouknutý trend a nechť si na tom vylámou zuby bohaté firmy. Ty jsi byl jeden z mála, který tomu věřil, a povzbuzoval jsi mě. Vše má své nadšence i pochybovače. Dříve jsem býval zatvrzelý realista a materialista, co uvěří až tomu, co drží v ruce. Dnes se na to dívám jinak. Kvantová fyzika dokazuje, že myšlenka je základem všeho a má neuvěřitelnou sílu. Věřil jsem, že vytiskneme první eBike na světě, a tak jsem vysílal myšlenky do vesmíru, až se zhmotnily. Snil jsem o tisku celého rámu z jednoho kusu, aby se nemusel svářovat z více částí. Zanedlouho se to stane skutečností. Většina zpochybňovala průmyslové využití při hromadné výrobě. Již dnes existuje tiskárna 100násobně rychlejší, s výrazně levnějším výstupem než dosavadní technologie. Budoucnost bude nádherná a bude přát designu. Předpokládám designovou revoluci.
Budeme moci vyrábět cokoliv pro každého individuálně na míru v krásných tvarech a barvách bez jakéhokoliv omezení. Svět bude bez zbytečných skladových zásob, bez nesmyslné nadprodukce, nebude se zbytečně mrhat energií na dopravu, kdy se převáží vzduch v hotových výrobcích přes celou planetu. Samozřejmě věřím, že naše eBiky se budou vyrábět 3D technologií z kovu a jiných materiálů.