Svařování hliníku obalenou elektrodou
Svařování hliníku obalenou elektrodou je v podstatě velmi podobné svařování oceli, ovšem na některé kroky je nutno upozornit. Svařované součásti musí být suché, odmaštěné a mechanicky očištěné těsně před svařováním. Elektrody mají obal, který jednak tvoří ochranu tavné lázně před kyslíkem, jednak obsahuje prvky, které napomáhají rozrušení oxidické vrstvy a tvoří dobře odstranitelnou strusku, která též pomáhá formovat vznikající housenku. Důležité je proto dobré odsávání nebo větrání. Elektroda se připojuje na kladný pól zdroje.
Důležité je dokonalé vysušení elektrod pro eliminaci vodíku. Průměr elektrody se volí dle tloušťky základního materiálu takto:
- do tloušťky základního materiálu (dále ZM) 6 mm: d = tl. ZM - 1 mm;
- nad tloušťku ZM 6 mm: d = tl. ZM/2 + 3 mm.
Svařování hliníku třením
Tato velmi perspektivní metoda byla původně určena pouze pro svařování rotačních součástek. Rotací a současným přitlačením k sobě došlo k vývinu tepla, materiál se dostal do plastického stavu a za rotace došlo ke spojení obou tyčí a k tvorbě výronku. Po zastavení rotace se výronek s obsahem oxidů a nedokonalostí odřeže.
Dalším vývojem této metody firmou TWI vznikla metoda FSW (Friction Stir Welding), která umožňuje spojování plochých upnutých dílů, typicky plechů, pomocí rotujícího třecího nástroje - trnu -, který vyvíjí potřebné teplo a tlak a za současného pohybu přesouvá materiál v plastickém stavu z čela na jeho vlečný okraj, kde je materiál těsným kontaktem vykován a vytváří tak spoj. Touto metodou lze spojit i materiály teoreticky obtížně svařitelné. Její uplatnění je ve velkosériové výrobě převážně tupých spojů.
Svařování hliníku metodou TIG
Metoda TIG (Tungsten Inert Gas, svařování netavící se elektrodou) je známá a velmi rozšířená a dokáže poskytnout svary té nejvyšší kvality. Poslední dobou je doplňována o podavače přídavných materiálů (dále PM), aby se tak eliminovala její hlavní nevýhoda, kterou je nižší výkon svařování.
Při svařování hliníku touto metodou musíme použít zdroj, který „umí" čištění, tj. dokáže v průběhu svařování změnou polarity čistit povrch od oxidu. Běžné zdroje používané při svařování oceli mají používanou netavící se elektrodu zapojenou na záporný pól zdroje. Tak je zajištěno, že elektroda je tepelně méně namáhána a maximum tepelného výkonu jde do svarové lázně, respektive základního materiálu. To je tzv. přímá polarita, kdy elektrony z katody bombardují anodu, která má vyšší teplotu v tzv. anodové skvrně. Při svařování hliníku ale vznikne na ZM vrstva oxidu Al2O3, která je elektricky nevodivá, napětí na oblouku se zvyšuje a proud klesá. Pak dojde k přepnutí polarity na zdroji. Elektrony začínají vylétat ze základního materiálu z tzv. katodové skvrny a spolehlivě rozruší vrstvu oxidů na povrchu ZM. Dojde ke snížení napětí na oblouku, přepnutí polarity a chvilku se zase vnáší více tepla do základního materiálu. Elektrony putují opět z netavící se elektrody do ZM, který více zahřívají. Přitom se opět na ZM vytvoří nová vrstva Al2O3 a celý proces se cyklicky opakuje. Svařovací proces probíhá v ochranné atmosféře argonu nebo jiné vhodné směsi, o nichž pojednáme níže.
Svařování hliníku metodou MIG
MIG (Metal Inert Gas, svařování tavící se elektrodou) je opět velmi rozšířenou metodou, stále přezdívanou „céóčko" podle prvního ochranného plynu, který se kdysi na těchto strojích používal. U této metody hoří elektrický oblouk mezi odtavující se drátovou elektrodou, která je zároveň přídavným materiálem. Tato elektroda o průměru od 0,6 do 1,6 mm (typicky 1,2 mm) je namotána na cívce a pomocí kladkového podavače, bowdenu a kontaktní trysky, kde získá elektrické napětí a proud, je vedena do oblouku, respektive u krátkého oblouku až do tavné lázně. Hubicí, která je umístěna centricky ke kontaktní trysce, je do procesu přiváděn ochranný plyn, většinou na bázi argonu. Pro hliník i zde platí několik specifik oproti oceli.
Zdroj musí být vhodný pro svařování hliníku, tzn. musí mít možnost změny polarity tzv. čištění. Protože hliník je měkký, bývá vybaven čtyřkladkovým podavačem a bowden má teflonovou vložku. Pokud se žádá svařování menších tlouštěk, měl by zdroj být vybaven pulzací. Standardně se hliník svařuje sprchovým procesem, zkratový proces má nižší stabilitu, ale záleží též na plynu, jak pojednáme níže.
Jako ochranný plyn se používá čistý argon nebo u větších tlouštěk jeho směs s heliem. Oproti svařování oceli je průtok ochranného plynu vyšší - cca 16 až 20 l.min-1 (pro PM průměru 1,2 mm), dle použitého svařovacího proudu. Použije-li se směs s heliem, které je velmi lehké, jsou spotřeby až dvojnásobné.