Berylium - berylium a jeho složky jsou vysoce toxické. Mohou způsobit vážná poškození zdraví nebo smrt. Vystavení této látce může způsobit nevratné změny na plicích. Předpokládá se, že jde o karcinogen.
Kadmium - kadmiové zplodiny nebo malé částečky mohou po vdechnutí způsobit vážné poškození zdraví nebo smrt. Ocel s kadmiovým povrchem si lze snadno splést s galvanizovanou ocelí. Kadmium, pokud je zahříváno, zanechává při oxidaci špinavě olivovou barvu. Vždy si buďte jisti, s jakým materiálem pracujete. Oxidové zplodiny u kadmia často způsobují výskyt syndromů, které přetrvávají až několik hodin. Kadmium je karcinogen.
Oxid uhelnatý - oxid uhelnatý může způsobit různé nemoci i smrt. Pokud je používán jako ochranná atmosféra, může dojít k jeho nahromadění do nebezpečné koncentrace. Oxid uhelnatý je toxický, bezbarvý a bez zápachu. Vystavení nízkým koncentracím může způsobit bolest hlavy, otupělost a celkovou únavu. Toxické účinky jsou obdobné nedostatku kyslíku. Vystavení vysoké koncentraci oxidu uhelnatého způsobuje ztrátu vědomí.
Chrom - náhlé vystavení chromovému prachu nebo zplodinám může způsobit kašel a kýchání, bolest hlavy, potíže s dýcháním, bolest při hlubokém nádechu a horečku. Další symptomy zahrnují podráždění spojivky, bolest horních cest dýchacích, hnisání a perforaci nosní přepážky, chronickou bronchitidu a změnu barvy kůže. Některé formy chromu způsobují rakovinu dýchacích cest.
Měď - zplodiny a měděný prach způsobují podráždění horních cest dýchacích, kovovou pachuť v ústech, nechutenství, mentální zamlženost, v některých případech také změnu barvy kůže a vlasů. Měděný prach dráždí kůži, způsobuje bolest, zrudnutí a zánět. Může také způsobit zánět spojivek a zanícení rohovky.
Fluoridy - fluoridové zplodiny značně dráždí oči, nos a krk. Chronické vstřebávání fluoridu může způsobit sklerózu, řídnutí kostí a žilkování zubů. Fluoridy se mohou vytvářet při používání elektrod s vlastním ochranou, elektrod typu T-5 s tavidlovým plněním, elektrod s fluoridovým povrchem, také při používání některých typů tavidel při tavidlovém svařování a při elektrostruskovém svařování.
Oxid železitý - vdechnutí těchto zplodin nebo prachu může způsobit chřipkovité onemocnění trvající 24 až 48 hodin a také benigní zaprášení plic (sideróza). Čistý oxid železitý pravděpodobně nezpůsobuje změny plicních vláken, vdechnutí oxidu železitého smíšeného s jinými látkami ovšem může způsobit poškození plic.
Olovo - olověné zplodiny nebo jemný prach mohou při vdechnutí způsobit otravu olovem, anémii, svalovou slabost, nechutenství, zvracení, koliku nebo smrt. Proti vdechnutí olova je nutné se chránit obzvláště při svařování nebo řezání materiálů jako olovem pokrytá ocel nebo kovy, které jsou upraveny barvou s obsahem olova. Ve všech těchto případech olovo vytváří toxické zplodiny.
Mangan - manganový prach a zplodiny dráždí oči a sliznice dýchacího ústrojí. Brzké rozpoznání chronické otravy manganem je velmi obtížné. Projevy postupující nemoci se liší u jednotlivých případů. Znaky a symptomy mohou zahrnovat apatii, podrážděnost, ztrátu chuti k jídlu, bolest hlavy, slabost svalů na nohou a bolest kloubů. Běžné jsou také poruchy řeči. Chronická otrava manganem člověka činí nezpůsobilým (invalidním), není však zpravidla smrtelná.
Ozon - vzniká jako výsledek reakce elektrického oblouku a okolní atmosféry. Při svařovacích procesech, které používají velmi intenzivní oblouk,a mají velmi nízkou zplodinovou úroveň částic (například svařování hliníku v ochranné atmosféře), proto bude docházet k větší koncentraci ozonu. Ozon má zřetelnou vůni. Nadměrné vystavení působení ozonu se může projevit podrážděním očí, nosu a krku. Příliš velké vystavení může způsobit i smrt.
Fosgen - tento vysoce toxický plyn vzniká při kontaktu ultrafialových paprsků z elektrického oblouku s chlorovanými roztoky, jako například trichloretylenem. Materiál nebo zařízení, které bylo odmaštěno chlorovanými roztoky, by se ke svařování nemělo používat, dokud zcela nevyschne a roztok nezmizí. Svařování nebo řezání by se nemělo provádět v blízkosti odmašťovacích nádrží, které obsahují chlorované roztoky. Vytváření tohoto nebezpečného plynu lze předejít skladováním roztoků i jejich používáním v jiných místnostech, než kde se svařuje. Vdechnutí velké koncentrace fosgenu může způsobit plicní otok, který se zpravidla dostavuje po několika hodinách, kdy se žádné symptomy neprojevují. Fosgen nemá téměř žádné okamžité dráždivé účinky, takže nijak nevaruje na jeho vdechnutí i nebezpečné koncentrace.
Oxid křemičitý - krystalické formy oxidu křemičitého způsobují silikózu. Předpokládá se, že vdechnutý krystalický oxid křemičitý je toxický. Krystalickou formu oxidu křemičitého se ovšem ve zplodinách, které vznikají při svařování, prokázat nepodařilo. Oxid křemičitý je často součástí tavidla, proto dbejte na to, aby se při používání tavidlového systému vytvářelo co nejméně prachu.
Zinek - nevdechujte zplodiny vzniklé při svařování nebo řezání galvanizovaného plechu, mosazi nebo jiných zinkových slitin. Zinek může způsobit horečku, které se často říká "zinkový zápal". Symptomy se zpravidla projeví několik hodin po vystavení a zahrnují kovovou pachuť v ústech, pocit sucha v nose a v krku, slabost, únavu, bolesti ve svalech a kloubech, horečku, třes a nechutenství.