Pierpaolo Mazza je regionální generální ředitel GE Energy pro střední a východní Evropu, Rusko a SNS. Má na starosti široké portfolio produktů v oblasti výroby elektrické energie, jako jsou plynové turbíny od 40 do 500 MW, parní turbíny od 200 do 1 000 MW nebo aeroderivační plynové turbíny, které se využívají pro pokrytí výroby elektrické energie ve špičkách. Pierpaolo Mazza vede tým account manažerů, kteří jsou strategicky rozmístěni v zemích regionu tak, aby pomáhali rozšiřovat množství instalovaných produktů GE.
MM: Jaké jsou perspektivy výroby elektrické energie z uhlí?
P. Mazza: Uhlí je v současné době nejdostupnějším a nejlevnějším zdrojem energie, je však třeba zajistit jeho efektivní využití. Konference Coal-Gen se účastníme proto, abychom představili technologie, které toto efektivní využití umožňují.
MM: Jakým poměrem se na výrobě elektrické energie podílejí uhelné elektrárny a jak se tento poměr bude vyvíjet v dlouhodobé perspektivě?
P. Mazza: Elektřina z uhlí v současné době představuje asi 40 % z celosvětově vyrobené elektrické energie, cíle Evropské unie počítají s 30 %. V České republice pochází z uhlí 54 % vyrobené elektrické energie. Jak se budou věci vyvíjet v budoucnu, je samozřejmě těžké předvídat, ale naším cílem je, aby tato energie byla využita co nejlépe. Pokud bude možné uhlí zpracovávat ekologičtěji a s vyšší efektivitou, potom můžeme předpokládat, že i energie pocházející z uhlí bude mít větší podíl na celkovém množství. Toho bychom rádi dosáhli a myslím si, že naše technologie tomu může napomoci.
MM: Jaké technologie GE ke zvýšení efektivity nabízí?
P. Mazza: GE nabízí v tomto směru široké spektrum produktů (například různé typy turbín), jež procházejí neustálým vývojem a zdokonalováním, které se týká nejen lepšího využití paliva, ale i snižování emisí. Snažíme se přitom o vytváření flexibilních technologií, které budou odpovídat různým typům požadavků.
MM: Jedním z témat konference Coal-Gen jsou emise CO2. Jaké legislativní požadavky v tomto směru bude třeba splňovat?
P. Mazza: V současné době ohledně emisí CO2 neexistuje dostatečný legislativní rámec. Legislativu by bylo třeba upřesnit, aby v této oblasti mohl nastat větší vývoj.
MM: Jaký je váš názor na technologie CCS a kterou z nich považujete za nejperspektivnější?
P. Mazza: Společnost GE není expertem na technologie CCS (Carbon Capture & Storage), které se zachycováním a uskladňováním CO2 zabývají, v tomto směru byla před třemi lety navázána spolupráce s firmou Schlumberger Carbon Services. Technologie CCS však úzce souvisejí s technologiemi IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), kdy je nejprve uhlí zplynováno a tento plyn pohání plynové turbíny ve výkonných systémech kombinovaného (plynového a parního) cyklu. Technologie IGCC umožňuje ve srovnání se spalováním běžného uhelného prášku výrazné snížení emisí: oxidů síry až o 75 %, oxidů dusíku o 33 %, sazí o 40 % a také rtuti o 90 %. Současně se asi o třetinu snižuje spotřeba vody. Elektrárny na principu IGCC bude možné stavět již se zavedeným systémem CCS nebo jej bude možné nainstalovat dodatečně, jakmile bude v tomto ohledu zajištěna jasná politika a regulační rámec. Zde na technologii IGCC od GE naváže systém uskladnění CO2 zajišťovaný Schlumbergerem.
MM: Jaký význam má využití obnovitelných zdrojů energie?
P. Mazza: Věříme, že spektrum musí být vyvážené. Není dobré zaměřit se jen na jednu technologii nebo jeden typ energie. Je třeba využívat všechny dostupné zdroje, které se nabízejí, ať je to zmíněné uhlí, které se dá doplnit dalšími zdroji, jako je plyn, vítr, vodní a solární energie. Vždy je zdravější a bezpečnější spoléhat na více zdrojů. V této souvislosti bych ještě zmínil, že v našem portfoliu je také plynový motor Jenbacher, který lze provozovat na bioplyn nebo jiné vedlejší plynné produkty vznikající při různých technologických procesech, například při výrobě oceli. Takovéto využití odpadních plynů například pro výrobu elektrické energie může být rovněž velmi ekologické.
MM: S jakými největšími překážkami se při zavádění nových technologií setkáváte?
P. Mazza: Většina problémů s inovacemi se týká financí. Můžeme mít skvělé nápady, ale pokud nejsou z ekonomického hlediska dobře proveditelné, nemůžeme je pak realizovat. Při realizaci inovací tedy musíme respektovat ekonomický rámec.
MM: Jak vám v tomto směru může pomoci konference Coal-Gen?
P. Mazza: Cílem konference je představit inovace a ukázat, že jde o prověřené technologie, které byly odzkoušeny, které fungují, a také to, že mnohé z těchto technologií mohou být velmi flexibilní. Je třeba, aby se o tom účastníci dozvěděli.
MM: Děkuji za rozhovor.
Pavel Marek
pavel.marek@mmspektrum.com