MM: To znamená, že zákazník dostane fakticky nový stroj, ale za významně nižší cenu, než kdyby si skutečně nový koupil?
Vojtěch Vlk: Přesně tak a zároveň ušetří další náklady se stavebními pracemi, protože v tomto případě využíváme starý základ, který je „vyzrálý“ a je kvalitní. U těchto typů strojů jsou totiž základy velmi důležité. A v neposlední řadě, pokud je zákazník ekologicky zaměřený, tak je pro něj velmi důležité také to, že stroj je „zelený“. Vzhledem k tomu, že nevyrábíme velké litinové díly rámu stroje, které po modernizaci slouží další desítky let, neplodíme exhalace. Je to tedy „bio stroj“, v tomto případě „bio horizontka“. Každý strojař navíc potvrdí, že čím je litina starší, tím je kvalitnější. Ona se určitým způsobem přeměňuje a uklidňuje, takže ten stroj je pak stabilnější, lépe se chová v průběhu řezného procesu během obrábění.
MM: Když se ohlédnete zpět, který váš projekt považujete za nejzajímavější?
Vojtěch Vlk: Zajímavých projektů je hodně, vedle zmíněného projektu WD 160 pro Kovofiniš to určitě byla v loňském roce dodávka horizontky W160G pro Voestalpine Böhler Edelstahl. Zákazník z Rakouska si vybral starý typ škodovácké horizontky prostě proto, že je tam mají rádi. Vedoucí výroby říkal: „Já chci ten starý traktor, my jsme kovárna, na tom budeme dělat!“ Pak ale, když jsme jim sdělili termín dodání, říkali: „Pánové, to nemůžete stihnout. Tomu nevěříme...“ Ale stihli jsme to a ta firma dnes s horizontkou funguje ve čtyřsměnném provozu. Má od nás záruku i veškeré servisy. Přivezli jsme pak do té firmy i majitele Fermatu, aby přímo jemu mohli říci: „To se vám povedlo.“
MM: Působíte po celém světě, nebo jen v některých destinacích?
Vojtěch Vlk: Preferujeme zákazníky z oblastí, kam můžeme dojet autem. Kdybychom museli letět do Indie nebo na Dálný východ, bylo by to pro nás ekonomicky hodně složité. Znamená to tedy například Polsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, kde není doprava problém a projektům i zákazníkům se můžeme intenzivně věnovat. Ve vzdálenějším zahraničí má skupina Fermat servisní týmy, například v Číně nebo Indii a v USA vlastní firmu Lucas Precision, která vyrábí stroje Lucas.
MM: Velkým problémem je v současné době v mnoha firmách nedostatek technicky fundovaných pracovníků. Jak jste na tom po této stránce?
Vojtěch Vlk: Jsme malá rodinná firma, všichni si tu tykáme a známe se, tak se nám pracuje mnohem lépe, jsme pružnější a flexibilnější pro zákazníka a myslím si, že ta kvalita, kterou poskytujeme, je na solidní úrovni. Kvalita je pro nás stěžejní, a musím zaklepat, že se nám ji daří držet. Svým pracovníkům a technikům nabídneme trochu větší seberealizaci a zapojujeme je i do řešení složitějších problémů, a to mladé kolegy baví.
Společnosti Fermat Pressl je součástí skupiny Fermat, jednoho z předních českých výrobců obráběcích strojů, funguje však zcela samostatně. Zabývá se modernizacemi, generálními opravami, servisními službami. Historie společnosti se začala psát v 90. letech minulého století, kdy jeden ze dvou zakladatelů, p. Stanislav Pressl, původně montér ve Škodovce, se společníkem založili vlastní firmu na servis obráběcích strojů. Později však p. Pressl vážně onemocněl, proto v roce 2010 firmu Pressl s.r.o. společníci prodali majiteli Fermatu. Firma nadále pokračovala tak, jak ji původní majitelé nastartovali, avšak později začala více a více využívat nové prvky strojů Fermat, což je dnes v dané oblasti její velkou konkurenční výhodou.
Hana Janišová, Rokycanyjanousek@pressl.cz