Na jeho slova navázala vedoucí kanceláře Zastoupení Evropské investiční banky (EIB) Hana Nylander Kaloudová, která podtrhla důležitost zlepšování investičního prostředí. EIB díky podpoře z EFSI může financovat více projektů, a to i s vyšší mírou rizika. EIB spolupracuje na velkých projektech na úrovni státu, jejími důležitými partnery jsou však i regiony.
Dále byly prezentovány dvě hlavní linie „nedotační“ podpory investic ze strany EU – Investiční plán pro Evropu a finanční nástroje v rámci kohezní politiky (politika hospodářské, sociální a územní soudržnosti). V Evropském fondu strategických investic (EFSI) jsou záruky z unijního rozpočtu a peníze EIB. Finance mají „přitáhnout“ 315 miliard eur v soukromých a veřejných investicích, což by mělo zvýšit ekonomický růst a zaměstnanost. EFSI a jeho záruky by měly umožnit financování nejen s podporou projektů s evropskou přidanou hodnotou (240 miliard eur), ale i do malých a středních firem (75 miliard eur).
Lze očekávat další posun od unijních dotací ke kultuře podpory úvěrů a většímu zapojení soukromého kapitálu. To by omezenému rozpočtu EU dovolilo podpořit větší objem investičních projektů a zlepšit alokaci zdrojů v ekonomice. Při splnění určitých podmínek je možné evropské dotace s produkty EIB kombinovat.
Menší firmy již podporuje EIB prostřednictvím místních partnerských bank. Těchto produktů využívají klienti České spořitelny, Českomoravské záruční a rozvojové banky nebo Komerční banky.
Manažer strategických projektů České spořitelny Ing. Ladislav Dvořák se zaměřil na možnosti podpory začínajících podnikatelů se zajímavými projekty, bez zbytečné administrativy a podnikatelské historie. „Náš partner v podobě Evropského investičního fondu nám umožňuje redukovat požadavky na zajištění úvěrů a akceptovat vyšší riziko startup projektů,“ uvedl.