Témata
Reklama

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 768/2008/ES

08. 10. 2008

Předpokladem pro ES prohlášení o shodě spojené se značkou CE na výrobku (produktu) je shoda s příslušnými směrnicemi Evropské unie. Jejich obsah je podrobně rozpracován v doporučených harmonizovaných evropských normách.

Je zřejmé, že aktivity technické normalizace na národní úrovni, stejně jako aktivity technické normalizace na úrovni evropské a mezinárodní, přecházejí stále více do oblasti požadavků na bezpečnost výrobku, tedy do oblasti harmonizovaných evropských norem. Aktivity technické normalizace jsou stále více zaměřovány do oblasti procesů se specifikací požadavků, jež musí proces splnit, aby se zajistila jeho vhodnost pro daný účel.

Je stálou skutečností, že pro tržní mechanismus dominantní produkt, na jehož koncepci se nemalou měrou podílejí technické normy, se na základě směny stává zbožím. Volný pohyb zboží nejen ve státech Evropské unie, ale i mimo ně, spojený s odstraněním překážek v obchodu, je náplní většiny dokumentů vypracovaných v rámci EU. Tyto dokumenty rozšířené zejména o harmonizované evropské normy jsou v podstatě systémem, který umožní volný pohyb zboží, a to ať hmotné nebo nehmotné povahy. Potřeba technických norem, zejména norem harmonizovaných se zmíněnými dokumenty EU, je předpokladem pro dosažení shody produktů s požadavky, které jsou na ně kladeny. V současné vešly v platnost dva dokumenty:

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 ze dne 9. července 2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh a kterým se zrušuje nařízení (EHS) č. 339/93, a Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 768/2008/ES ze dne 9. července 2008 o společném rámci pro uvádění výrobků na trh a o zrušení rozhodnutí Rady 93/465/EHS.

ES prohlášení o shodě

ES prohlášení o shodě obsahuje prvky stanovené v příslušných modulech a je stále aktualizováno. Je přeloženo do úředního jazyka nebo jazyků požadovaných členským státem, v němž je výrobek uváděn nebo dodáván na trh Pro objasnění problematiky posuzování shody bude vhodný rámcový pohled na směrnice EU.

Úloha a postavení směrnic v legislativním systému Evropské unie

Zákonodárství EU (tzv. komunitární právo) rozeznává následující dokumenty odlišné právní síly:

  • nařízení (regulations): dokumenty nejvyšší právní síly. Jednotlivé státy jsou povinny převzít je beze zbytku do svého zákonodárství;
  • rozhodnutí (decisions): jsou závazná pouze pro subjekty, jimž jsou adresována, např. pro členské státy, pro právnické nebo fyzické osoby;
  • směrnice (directives): jsou závazné pro členské státy, pokud jde o výsledky a cíle, jichž má být dosaženo, a to včetně určení období, kdy jich má být dosaženo. Směrnice jsou právně-technickým nástrojem a nemají v členských zemích právní sílu, nicméně je zavazují promítnout zásady příslušné směrnice do národní legislativy. Metoda zavádění směrnic je přitom ponechána na členských státech.

Zásady globální koncepce

Nejdříve je třeba vysvětlit, co je to tzv. regulovaná, resp. neregulovaná oblast:

  • regulovaná oblast je oblast výrobků a činností (služeb) chráněná státem a jím stanovenými předpisy. Jedná se o ochranu zdraví a života občanů, jejich bezpečnost, protipožární ochranu, ochranu majetku, životního prostředí atd. Prokazování shody výrobku (služby) se stanoveními příslušných předpisů je zde povinné;
  • neregulovaná oblast je ta oblast, pro niž neexistují či nelze uplatnit závazné předpisy. Zde se shoda prokazuje dobrovolně, zpravidla na základě požadavků prodávajícího nebo kupujícího, popř. obou.

Zásady globální koncepce pro regulovanou oblast

Zkoušky potřebné pro prokazování shody a pro povolení užívat označení shody CE může uskutečnit pouze zkušebna notifikovaná (oznámená) příslušným národním orgánem Komisi EU – tzv. notifikovaná osoba (notified body). Seznam notifikovaných míst je publikován v Úředním věstníku Unie.

Notifikovaná osoba musí přistupovat shodným způsobem ke všem žadatelům, tedy i k žadatelům ze třetích (nečlenských) zemí; státní orgány ani notifikované osoby nemohou libovolně stanovovat procedury prokazování shody ani jejich rozsah; procedury nutné pro udělení označení CE musí být uvedeny v příslušné směrnici a musí odpovídat modulům stanoveným v Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 768/2008/ES ze dne 9. července 2008 o společném rámci pro uvádění výrobků na trh (dále Rozhodnutí); odborná úroveň notifikovaných zkušeben a certifikačních orgánů musí odpovídat požadavkům technických norem série EN ISO/IEC 17000. Tyto technické normy stanoví i prostředky sloužící k posouzení konformity s kritérii v nich uvedenými.

Funkční přístup k posuzování shody a principy posuzování shody

  • výsledky (např. zpráva z auditu, zkušební protokol);
  • výběr;
  • stanovení, přezkoumání a potvrzení.

Stručně k obsahové náplni Rozhodnutí č. 768/2008/ES

  • výrobky uváděné na trh Společenství musí být v souladu se všemi příslušnými právními předpisy;
  • při uvádění výrobků na trh Společenství jsou hospodářské subjekty podle role, kterou hrají v dodavatelském řetězci, odpovědné za soulad výrobku s příslušnými právními předpisy;
  • hospodářské subjekty jsou odpovědné za to, že informace, které o svých výrobcích poskytují, jsou správné, úplné a v souladu se všemi příslušnými pravidly Společenství.

a) zda je dotčený modul vhodný pro daný druh výrobku;

b) povaha rizika, které s sebou výrobek nese, a míra, v níž posouzení shody odpovídá druhu a úrovni rizika;

c) pokud je povinná úast tetí strany, poteba výrobce vybrat si mezi moduly zabezpeení jakosti a osvení výrobku stanovenými v píloze II Rozhodnutí;

d) nutnost vyhnout se pedepisování modul, jeby byly pvelkou zátí vzhledem k rizikm, jichse týkají písluprávní pedpisy.

Vyžadují-li harmonizační právní předpisy Společenství prohlášení výrobce o tom, že bylo prokázáno splnění požadavků týkajících se výrobku (dále jen „ES prohlášení o shodě“), stanoví právní předpisy, že se vypracovává jediné prohlášení vztahující se na všechny akty Společenství použitelné na daný výrobek, které obsahuje všechny informace potřebné k určení harmonizačních právních předpisů Společenství, jichž se prohlášení týká, s uvedením odkazů na vydání příslušných aktů.

Bezpečnost a riziko z pohledu Rozhodnutí č. 768/2008/ES

Podrobné technické specifikace, pokud je to nezbytné z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti, ochrany spotřebitelů nebo životního prostředí, jiného veřejného zájmu nebo z důvodu srozumitelnosti a proveditelnosti, jsou uvedeny v příslušných právních předpisech.

Stanovením modulů v Rozhodnutí umožňuje zákonodárcům vybrat si mezi postupy od nejmírnějšího po nejpřísnější podle míry souvisejícího rizika a požadované úrovně bezpečnosti.

Výrobky uváděné na trh Společenství by měly splňovat příslušné právní předpisy Společenství a odpovědnost za soulad výrobku s právními předpisy by měly nést hospodářské subjekty podle role, kterou hrají v dodavatelském řetězci, aby byla zajištěna vysoká úroveň ochrany veřejného zájmu, jako je zdraví a bezpečnost a ochrana spotřebitelů a životního prostředí, jakož i spravedlivá hospodářská soutěž na trhu Společenství.

Jaroslav.Skopal@cni.cz

Český normalizační institut

www.cni.cz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Vydání #10
Kód článku: 81039
Datum: 08. 10. 2008
Rubrika: ČNI / EU a normalizace
Autor:
Firmy
Související články
Bez technických řešení nelze dělat politická rozhodnutí

Realizace aktuálního otevíracího rozhovoru se odehrála ve Zlínském kraji v Kunovicích, kde se v mece letectví nachází společnost 5M zabývající se vývojem a výrobou kompozitních sendvičových materiálů především pro letectví a pozemní dopravu, ale také vesmírnými projekty. Její spolumajitel Richard Pavlica si na nás udělal čas neprodleně po svém návratu z Japonska, kde se firma účastnila veletrhu zaměřeného na letecké a kosmické aktivity. Hovořili jsme jak o trendech a výzvách, které tento obor přináší, tak o podnikatelské realitě pramenící z evropského působení, se kterou se denně setkávají a musejí do svého celosvětového fungování promítat.

Výherci Zlaté medaile MSV 2024

Součástí 65. Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně se i letos stalo udělování cen Zlaté medaile. Tyto ceny byly předány za celkem šest veletržních exponátů, které komisi oslovily inovativním provedením, a v sedmém případě také za celoživotní přínos oboru. Tradice této soutěže sahá až do roku 1964.

MM Glosa: Euroatlantická civilizační nadřazenost?!

Zakázali jsme si spalovací motory a teď zíráme na to, jak nám evropský trh zaplavují čínská auta, navíc včetně budování infrastruktury výměnných bateriových stanic. Čemu se divíme? Snad jsme si nemysleli, že Číňané zůstanou po další století ve středověkých podmínkách zabořeni po pás ve vodě při sázení rýže? I naší zásluhou se naučili vyrábět prémiová auta stejně jako veškerou high-tech produkci, kterou tam dříve vyspělé ekonomiky dovážely, či v lepším případě vyráběly.

Související články
Objektivní diagnóza společnosti umožnuje její léčbu

Svět se dnes doslova mění před očima. K otázce, zda jsme schopni se poučit z chyb zaniklých civilizací, říká v rozhovoru výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková, že bychom toho schopni být měli. Avšak s ohledem na efekt Gaussovy křivky, která mj. platí pro mnoho společenských jevů a bohužel preferuje většinové názory, jež nutně nemusí být vždy ty nejlepší. Navíc vývoj světa měl vždy dvojí dynamiku, vnitřní a vnější – to známe i z teorie revoluce, kdy musí být splněny současně vnitřní i vnější podmínky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MM Glosa: Kam kráčíš, ekonomiko? A komu vlastně patříš?

Na rychlejší růst ekonomiky můžeme v následujících letech zapomenout. Stagnace může trvat až desetiletí. Dvou, resp. tříprocentní roční růsty, které jsme brali jako samozřejmost, jsou minulostí. Těchto výsad se následující generaci nedostane. V podobném duchu se nesou vyjádření renomovaných ekonomů k realitě příštích měsíců a let. Pokud v tomto roce porosteme o jedno procento, můžeme to slavit a považovat za úspěch. Jak vykročíme a po jaké cestě se vydáme, je z velké části v kompetenci této vlády a těch budoucích. Je třeba začít táhnout za jeden provaz a nedělat alibistické povolební úkroky a zvraty.

Pracoviště automatizované zakázkové výroby

Společnost Misan z Lysé nad Labem nabízí různá řešení automatizace k obráběcím procesům. Trendem posledních let je automatizace malosériové zakázkové výroby. Ta klade vysoké nároky zejména na flexibilitu a variabilitu automatizačního řešení. Vlastní zkušenost s tímto druhem automatizace nyní má již i plzeňská společnost Hofmeister, které firma Misan dodala a zprovoznila automatizované pracoviště na míru. Získané zkušenosti obou firem na této zakázce nyní budou moci ve svůj prospěch využít také další zájemci o podobná řešení. Partnerská přednáška, jejíž je tento příspěvek doprovodným materiálem, se zaměří na klíčové milníky společného projektu a zkušenosti z něho plynoucí pro obě společnosti.

Inovace bez implementace je halucinace

S transformačním manažerem Liborem Witasskem jsme se při rozhovoru setkali v jeho opavské výrobní firmě Strojcar, kterou mj. používá jako laboratoř svých inovačních počinů, jež následně v roli manažerského konzultanta a interim manažera navrhuje globálním firmám na cestě jejich transformace. Hovořili jsme o naší strukturálně nemocné ekonomice s převahou výroby s nízkou přidanou hodnotou, o příležitostech, které nám přináší Green Deal, o stavu německé ekonomiky, a samozřejmě o budoucnosti českého průmyslu.

MM Glosa: Byznys v chomoutu politické ideologie

Nedávné volby do Evropského parlamentu rezonovaly novým pojetím Green Dealu s důrazem na větší konkurenceschopnost ekonomiky Unie. S ohledem na jejich výsledky, složení frakcí a podobu nové komise je otázkou, zda opravdu k revizi nakonec dojde a jak se skutečně propíše do reality evropských firem.

Cestu k odškodnění komplikují i mýty

Zpracovatelský průmysl, do něhož spadá i strojírenství, je nejrizikovějším oborem z hlediska pracovních úrazů. Podle Českého statistického úřadu se v něm v roce 2022 stalo 16 848 případů, více než třetina všech pracovních úrazů v Česku. Poškození mají nárok na odškodnění. Co vlastně mají firmy i zaměstnanci dělat, jakmile se v práci podobná nehoda stane? Kdo kompenzaci vyplácí? O tom jsme si povídali s Tomášem Beckem ze společnosti Vindicia, která se na odškodnění specializuje.

Snění o možné budoucnosti Tatry

Podnikatelská vize může znamenat i popuštění uzdy fantazie, ale měla by být vždy spojená s pocitem smysluplnosti a užitečnosti. Představy a fantazii však může mít každý, nemusí k tomu být zrovna majitelem podniku. Často si představuji, jak bych řešil nějaké technické problémy, někdy fantazíruji i o tom, jak bych uspořádal určitou organizaci, aby dobře a efektivně plnila svůj účel. Protože jsem strávil hodně času krizovou záchranou Tatry a protože se snažím skloubit manažerské znalosti a zkušenosti s technickými dovednostmi, tak jsem si během covidové karantény v roce 2020 vysnil, jak by továrna Tatra mohla vypadat třeba v roce 2030. Jsou to mé představy, byť vycházejí i z řady diskuzí s různými kolegy nebo dalšími lidmi.

Miliardy korun z Jižní Koreje poputují do ČR

Světový výrobce parních turbín, chytrých strojů a polovodičů, jihokorejský Doosan, představil v Praze významné investice do české ekonomiky. Zároveň podepsal klíčová memoranda s českými firmami o spolupráci na projektech v tuzemsku i v zahraničí.

MM Glosa: Kostým role národní hrdosti

Vlastenectví je o hrdosti na věci a historické události, kterých nejsme tvůrci. Vlastenectví je o respektu k osobnostem, které ve většině případů osobně neznáme. Jediné, co máme společné, je stejná země narození. Buďme na ni pyšní a světlem pro ostatní.

Jarní setkání strojařů v Plzni

Více než 30 vystavovatelů, téměř 50 řečníků, tři výstavní haly a jeden nezapomenutelný strojírenský zážitek. Akce Strojírenská inspirace 2024 se konala v Plzni od 4. do 6. června 2024 a zaměřila se na digitální výrobu, automatizaci a inovace ve strojírenství. Letos poprvé se toto setkání uskutečnilo v areálu Depo2015, který se stal centrem pro sdílení zkušeností a nápadů mezi odborníky z průmyslu a digitalizace.

Kdo se nestará o budoucnost, ten ji nemá

Pavla Kafku znám jako nositele prestižního titulu Manažer roku 2005, jímž byl oceněn ve funkci CEO firmy Siemens, následně z jeho dlouholetého působení v České manažerské asociaci, a zejména pak, již ve funkci prezidenta ČMA, z organizování v paláci Žofín právě oceňované soutěže Manažer roku. V roce 2018 stál za organizací jubilejního 25. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu za účasti premiéra a vybraných ministrů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit