Témata
Reklama

Výroba plastových vodovodních trubek

03. 02. 2010

Výrobky firmy FV plast mají mnozí z nás doma nebo je používají na svém pracovišti, aniž si to vlastně uvědomují. Zmíněná společnost je totiž jedním z předních tuzemských výrobců plastových trubek, tvarovek a ventilů pro tlakové rozvody pitné vody a teplé užitkové vody. Na to, jak se plastové trubky vyrábějí, jsme se zajeli podívat do Čelákovic.

Prošli jsme vrátnicí a vešli do moderně, avšak střízlivě zrekonstruované správní budovy. Zde nás ve své kanceláři přijal generální ředitel Ing. Kamil Mahovský, s nímž jsme si povídali o firmě i o vlastní výrobě.

Reklama
Reklama
Reklama
Generální ředitel Ing. Kamil Mahovský
Obchodní ředitel Georgios Karadzos

Firmu FV Plast založil v roce 1990 pan Vondráček. Původně malá „garážová" firma se během uplynulých 20 let rozrostla v moderní výrobní závod s ročním obratem kolem 1 200 mil. Kč, který si získal dobré jméno i v zahraničí. Společnost dnes sídlí v bývalém areálu Škody Praha v Čelákovicích, který postupně rekonstruuje a modernizuje. V celé firmě, včetně dceřiné společnosti v Bohdalicích, dnes pracuje cca 200 zaměstnanců. Společnost FV Plast, a. s., se na trhu prosadila i bez pomoci zahraničního kapitálu a dodnes je výhradně v rukou českých majitelů. Jejími zákazníky jsou velkoobchody s vodoinstalatérskými potřebami, přičemž asi 80 % výroby směřuje na export, zejména do zemí bývalého SSSR, na Balkán, ale i do západní Evropy či na Blízký východ.

Výroba trubek

V čelákovickém závodě se vyrábějí různé druhy a velikosti trubek z polypropylenu. Jako materiál se používá tzv. PP-typ 3, většinou v šedé barvě, pro některé zahraniční odběratele také v zelené barvě. Trubky jsou vyráběny ve třech tlakových řadách PN 10, PN 16 a PN 20 v průměrech od 16 do 110 mm. V roce 2003 byl sortiment obohacen o polypropylenové trubky s hliníkovou vložkou, které jsou dodávány pod obchodním názvem Stabi. Jejich předností je výrazně menší tepelná roztažnost než u běžných polypropylenových trubek a lepší mechanické vlastnosti.

Extrudéry ve výrobní hale

Trubky jsou vyráběny technologií extruze na extruzních linkách. Na počátku linky je extrudér, do něhož je prostřednictvím násypky přiváděn polypropylenový granulát z venkovního zásobníku. Ten se v extrudéru taví a pomocí šneku je kontinuálně vytlačován do kalibrace a chlazení přes vytlačovací nástroje, čímž vzniká trubka. Zchlazená trubka je potištěna předepsanými identifikačními údaji a poté je rozřezána a balena pro expedici.

Výstup z extrudéru do kalibrací a chlazení

V případě trubek Stabi je v lince řazena ještě obalovačka, ve které se trubka obalí hliníkovou fólií, a koextrudér, kterým je na trubku nanášena vrchní polypropylenová vrstva, podstatně tenčí než vnitřek trubky. Po dalším ochlazení opět následuje potisk a řezání.

Obalování trubky hliníkovou vložkou

Výroba v čelákovickém závodě probíhá celkem na 12 extruzních linkách. Produkce je však sezonní, v praxi se proto najíždí tolik linek, aby byly průběžně uspokojovány příslušné objednávky. Odpad z výroby se regranuluje a takto získaný materiál je dále používán při výrobě tvarovek.

Nanášení vnější polypropylenové vrstvy v koextrudéru

Tvarovky a ventily

Tvarovky a ventily se vyrábějí technologií vstřikování v dceřiné společnosti APEA v Bohdalicích na jižní Moravě. Kromě celoplastových jsou zde vyráběny také tvarovky s kovovým zástřikem. Příslušné kovové díly jsou nakupovány od externího dodavatele. Trubky s tvarovkami se při montáži potrubí spojují polyfúzním svařováním.

Řezačka a zásobník s hotovými trubkami

Zkušební laboratoř

Společnost FV Plast se pyšní svou vlastní zkušební laboratoří, která se též nachází v čelákovickém areálu a slouží pro komplexní kontrolu kvality výroby. Provádí se zde například kontrola jakosti na vstupní surovině granulátu (statického) random kopolymeru polypropylenu - při každé nové dodávce suroviny se stanovuje index toku taveniny, který je pro každý materiál charakteristický. Vzorky pro výstupní kontrolu uvolňování výrobních šarží trubek jsou odebírány nezávislou osobou (zkušebním technikem) v intervalu 1 hodiny z každého výrobního zařízení. V této mezioperační kontrole se hodnotí kvalita povrchu a geometrické vlastnosti. Zaznamenané hodnoty jsou následně přenášeny pomocí PC do zkušebních protokolů. Jedním z nejdůležitějších zařízení laboratoře je stanice pro provádění tlakových zkoušek statickým přetlakem. Zařízení řídí předem nastavený průběh tlakové zkoušky při daném tlaku a teplotě (obvykle 95 °C) v závislosti na čase. O provedených zkouškách jsou vedeny podrobné zkušební protokoly a archivovány po dobu minimálně 10 let. Zkušební laboratoř umožňuje po 24 hodin denně provádět pravidelnou kontrolu kvality nejen surovin, ale také průběžnou kontrolu kvality finálních výrobků.

Stanice pro provádění tlakových zkoušek

Jak na krizi

Kromě vlastní výroby nás také zajímalo, jakým způsobem firma řešila důsledky celosvětové hospodářské krize. „Zavedli jsme nový systém řízení a mimo to klademe také velký důraz na systematické plánování," prozradil nám ing. Mahovský. „Záleží na tom, jak je nastavena organizační struktura, jakým způsobem se komunikuje, jak jsou nastaveny procesy, odpovědnosti. Takto velkou firmu již nelze řídit intuitivně. Proto jsme zřídili oddělení kontrolingu a zavedli nový informační systém napojený na ERP systém a účetnictví. Reporty, které prostřednictvím informačního systému získáme, využíváme pro rozhodování, ať už na úrovni vrcholového managementu či na úrovni vedoucích pracovníků."

Jeho slova doplňuje obchodní ředitel Georgios Karadzos: „Oproti asijské konkurenci, která je levnější, také musíme - zejména v zahraničí - stále dokazovat svou kvalitu. Zatím se to vyplácí, protože české výrobky mají, co se týká kvality, dobré jméno. Abychom tuto kvalitu zaručili, vyrábíme na značkových strojích a používáme kvalitní značkové materiály. A jelikož i naši inženýři jsou na dobré úrovni, můžeme se v tomto ohledu rovnat západoevropským firmám."

A recept na obchodní úspěch? „Při obchodování hlavně nesmíte zkazit jméno, musíte dodržovat pravidla hry," radí pan Karadzos. „Sepisují se sice smlouvy, ale ty jsou potřeba hlavně pro evidenci. Opravdovou smlouvu se zákazníkem představuje spíše to podání ruky při uzavření kontraktu. Zákazníkovi také musíme být k dispozici 24 hodin denně, to znamená i v sobotu, pokud někde ten den pracují, nebo jsou zde rovněž časové posuvy. Oni mi samozřejmě nevolají v deset večer," upřesňuje obchodní ředitel, „i když se také jednou stalo, že někde popili, přitom na nás přišla řeč, a pak mi ve dvě v noci volali, aby mi řekli, jak nás mají rádi..."

Společnost FV Plast myslí i v nynější nelehké době na svůj další rozvoj. V současnosti je realizována výše zmíněná implementace softwaru pro kontroling, pro jejíž financování bylo využito podpory ze strukturálních fondů EU. V plánu je také stavba nové haly a nákup technologií, kde by bylo možné využít podpory dalšího evropského programu Inovace. Dokumenty žádosti o dotaci z programu Inovace Operačního programu podnikání a inovace již byly zpracovány konzultační firmou EUPC, s. r. o. Jiné investice směřují do marketingu, přípravy nových katalogů, ale třeba také do balení výrobků. „Zákazníci jsou nároční, stále chtějí vidět něco nového," připomíná pan Karadzos. „A názory svých zákazníků musíme respektovat."

Pavel Marek

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 100128
Datum: 03. 02. 2010
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
Důraz na udržitelnost, digitalizaci a 3D tisk

Japonsko je zemí, kde se rodí nejmodernější technologie a kde se dbá na udržitelný způsob života. Je kolébkou průmyslu a domovem největších průmyslových firem. Každé dva roky mají návštěvníci z celého světa možnost nahlédnout prostřednictvím veletrhu Jimtof (Japan International Machine Tool Fair) pod pokličku nejnovějších inovací v oboru obráběcích strojů a jejich příslušenství. Díky pozvání Japonské asociace výrobců obráběcích strojů JMTBA jsme měli možnost zúčastnit se tohoto veletrhu osobně. V následující reportáži se vám pokusíme zprostředkovat alespoň pár nejzajímavějších témat, která zde zazněla.

Než obr dosedne

Dva hangáry – jeden obrovský, architektonicky unikátní, druhý menší, zbrusu nový a též architektonicky výjimečný. A u nich potřebné zázemí. To je velmi stručně řečeno dnešní podoba sídla plně české společnosti Job Air Technic, kterou jsme měli možnost navštívit v severomoravském městě Mošnov.

Strojírenské fórum 2019: Zaostřeno na inteligentní výrobu

Letošní podzimní, v pořadí již 10. Strojírenské fórum, bylo opět příležitostí pro setkání špičkových odborníků (nejen) z oblasti výroby. Odehrálo se 19. listopadu v prostorách FEKT VUT v Brně.

Související články
Pro ty opravdu dobré

Vytvořit technologický postup a naprogramovat výrobu aromalampy. Tak znělo zadání letošního, již šestého ročníku soutěže Siemens Sinumerik Cup v CNC programování pro střední školy a odborná učiliště. Letošní ročník lze právem označit za výjimečný.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zcela jiné možnosti s aditivními technologiemi

Nadnárodní společnost General Electric napříč všemi svými dceřinými společnostmi neustále prohlubuje obrovské know-how. Vlastní zkušenosti s vývojem aditivně vyráběných částí zejména pro potřeby leteckého průmyslu přesahující již dvě dekády daly podnět ke vzniku zákaznického centra. GE Additive otevřela v roce 2017 zákaznické centrum (Customer experience center – CEC) kousek od Mnichova, kde firmám nabízí pomoc s nelehkými začátky s aditivními technologiemi.

Nový závod na výrobu CNC brousicích strojů

Asi před půl rokem, když jsem připravoval rozhovor o unikátní brusce na sklo (viz MM Průmyslové spektrum č. 7-8/2019), jsem navštívil výrobní závod společnosti Fermat Machine Tool v pražské Hostivaři. Dnes bychom však v této lokalitě montážní linku s rozpracovanými CNC brousicími stroji hledali marně. Společnost totiž 24. října slavnostně otevřela svůj nový výrobní závod v Radějovicích, malé obci jižně od Prahy.

Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Laserová i optická řešení a mnohem více

Pravidelné podzimní dny otevřených dveří uspořádala pro své současné i potenciální zákazníky koncem září společnost Lascam systems. Po tři dny mohli zájemci o laserové technologie navštěvovat showroom dceřiné společnosti Elya Solutions v Horních Počernicích, kde bylo v provozu více než sedm různých aplikací dceřiných i zastupujících společností. Jednotlivá stanoviště prezentovala široké portfolio aplikací a služeb, jež integrátorská společnost Lascam nabízí.

Ložiska s českou značkou

Značka ZKL se v poválečném Československu prakticky stala synonymem pro ložiska. Jak to vlastně tenkrát bylo? A co znamená značka ZKL dnes?

Cena MM Award na EMO 2019

Také v roce 2019 došlo na udílení cen MM Award. Jedná se o oficiální a jediné ceny udělované na veletrhu EMO. Porota i letos vybírala z mnoha přihlášených exponátů, nejen německých výrobců. Do užšího výběru se jich dostalo jen pár, a nakonec bylo rozdáno pět hlavních cen v pěti kategoriích. S prázdnou neodešly ani firmy, jejichž produkty se ocitly na druhém a třetím místě. I v tomto roce došlo k jistému „posunu“ ve vnímání obsahu jednotlivých kategorií, a tedy i oceněných produktů. Pojďme se podívat na vítězné exponáty podívat jednotlivě. Je to lehký nástin toho, jak EMO vidí němečtí kolegové.

Pro krásu jejich karoserií

Budova, jejíž výška přesahuje 35 metrů. To je nová autolakovna, kterou letos v srpnu slavnostně otevřeli ve společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi.

Modernizace nezávislé emisní laboratoře

Centrum vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní ČVUT v Praze ve spolupráci s TÜV Süd Czech dokončilo počátkem letošního roku rozsáhlou modernizaci emisní laboratoře v Roztokách u Prahy. Pracoviště bylo počátkem června v rámci tiskové konference představeno zástupcům odborného tisku.

Průmyslu zpracování plastů se otevírají nové možnosti

Společnost Engel, která si v letošním roce připomíná 30. výročí bezsloupkových vstřikovacích lisů, představí na veletrhu K 2019 řadu moderních technologií a automatizačních řešení. Jedním z hlavních témat letošního „káčka“ je také cirkulární ekonomika.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit