Systémy KomTronic s U osou umožňují obrábění, které dříve nebylo na obráběcích centrech vůbec myslitelné: vysoustružením, zpětným soustružením a srážením hran a především vytváření kontur za pomocí NC řízení lze provádět kompletní obrábění obrobků s úsporou času a vysokou precizností.
MM: Jaký je dnes trend ve výrobě nástrojů? Na konferenci Strojírenská technologie pod taktovkou Katedry technologie obrábění při ZČU v Plzni minulý měsíc zaznělo, že nástrojové materiály se v posledních letech příliš nemění. Novou výzvou pro výrobce nástrojů jsou naopak materiály obráběné (kompozity, plasty, hliníkové sloučeniny apod.). Jak se na tuto skutečnost díváte?
Petr Čáp: Z mého pohledu je trendem hlavně optimalizace geometrií, a to díky stále se zlepšujícím možnostem výpočetní techniky a přesnosti a výkonu výrobních strojů pro nástroje. Materiály se opravdu moc nemění, poslední obohacení v podobě PKD a CBN je už také pěkně „fousaté“. Nové materiály obrobků by představovaly skvělou příležitost, nicméně přicházejí ruku v ruce s 3D tiskem. Tedy ano, nové materiály přibudou, jen obráběcích operací nebude tolik. A pokud ano, tak nejvíce bude dokončovacích operací. Souhlasím s J. Cimrmanem, že budoucnost patří aluminiu – aspoň pro nejbližší budoucnost – a tedy i obrábění s diamantovými a diamantem povlakovanými nástroji. U kompozitů je šance na masové prosazení, ale druhá věc je, jaký vliv to bude mít na ekologii.
MM: Změna konstrukčních materiálů má na svědomí např. i rozvoj elektromobility. Bude mít podle vás nástup elektromobility (pokud k masivnímu nástupu dojde) vliv na řezné nástroje? Jaký? Změní se nějak zásadně?
Petr Čáp: Elektromobilita, tak jak je prosazovaná dnes, nepřináší ekologickou úsporu. Současná bateriová cesta je podle mého názoru scestná. Ekologie znamená nevyrábět díky změně životního stylu a rytmu, ne nahrazovat produkt produktem. Nicméně úpadek dieselu už probíhá, nahrazován je benzinovými motory – právě motory s větším podílem hliníku a elektromotory. Oba jsou méně náročné na obrábění. Nástroje se zásadně nezmění, ty už jsou vymyšlené, změní se jen proporce jejich nasazení a spotřeby.
MM: S nástupem nových výrobních technologií, a nyní mám na mysli zejména výrobu dílů spékáním kovových prášků, vzniká potenciál zcela nové filozofie konstrukce jednotlivých dílů, např. automobilových, leteckých apod. Dochází k jejich odlehčování atd. I když i takto vyrobené díly se zpravidla, minimálně jejich funkční plochy, musejí obrábět. Nemyslíte si, že to bude mít dopad na produkci, ale především na odbyt řezných nástrojů? Jak se na tyto „hrozby“ dívá společnost Ceratizit Group?
Petr Čáp: Větší slovo mají už dlouho dokončovací operace. Hrubování je pomalu na ústupu. Vystružování a závitování představuje asi nejméně ohrožené směry. 3D tisk je moje oblíbená, skvělá technologie – vyrábějí se s ní i naše nástroje. Ale naštěstí, či naneštěstí, firmy mají zatím nainvestováno v současných technologiích a to nástup 3D tisku zpomalí. Dopad na svět nástrojů bude časem obrovský – trh je dodavateli přesycen a každou novou progresivní technologií se naše jezírko zmenší, možná značně. Ekologizace a s ní možné omezování produkce jsou dalšími faktory v pořadí. Nicméně platí již delší dobu, že každá invence v našem oboru vede ke snížení spotřeby, tedy invence jsou zároveň naší zkázou, i když jsou nutné. Uvykli jsme tomu.
MM: Jak si myslíte, že se budou řezné nástroje do budoucna dále vyvíjet?
Petr Čáp: Těžko říct. Dnes se každý nový utvářeč prezentuje jako velký pokrok. Mně dnešek přijde jako období stagnace. Bez nového materiálu je potenciál dalšího vývoje omezen. Komet hodně investuje do řešení v rámci Průmyslu 4.0 jako do jedné z mála cest, kde je možné opravdu výrazně navýšit efektivitu obrábění. Osobně bych si přál také rozvoj mechatroniky a velmi přesného obrábění.
MM: Jaké je vaše životní krédo?
Petr Čáp: Jsem příliš líný na to, abych zastavil. Tedy motto je: stále vpřed, vytrvej.
MM: Chtěl byste na závěr něco vzkázat našim čtenářům?
Petr Čáp: V České republice a na Slovensku můžeme být opravdu hrdí na to, co jsme dokázali, jaký je náš přístup a co v obrábění umíme. Ze zkušenosti vím, že mnohé zahraniční návštěvy od nás odjíždějí poučené o tom, jak se dají věci řešit.
MM: Děkuji vám za rozhovor a přeji vám mnoho úspěchů v nové pozici i ve skupině Ceratizit.
Eva Buzková
Eva.buzkova@mmspektrum.com