Témata
Reklama

Směry pro budoucnost českého exportu

Již třetí ročník konference Future of Export Summit 2024, strategicky orientované na výzvy současného globálního trhu, uspořádala 12. listopadu agentura CzechTrade v atraktivních prostorách Cubex Centra Praha. O témata budoucnosti českého exportu projevilo zájem na 460 zástupců českých firem, kteří se v rámci akce účastnili zajímavých přednášek a diskuzí s odborníky z předních českých exportně orientovaných společností. Hlavními tématy summitu byly české investice v zahraničí, potenciál evropského trhu či startupová témata.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Mezi firmy, které zde bylo možné potkat, patřily například Tawesco, Emco, Igluu, Livesport nebo Direct. Na podiu si slovo předávali představitelé nejrůznějších institucí a společností, jako Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), zástupci vedoucích pozic z renomovaných českých firem i ředitelé zahraničních kanceláří a další zástupci agentury CzechTrade. Diskutovalo se například o investicích, nevyužitém potenciálu EU pro české exportéry, inovativních metodách financování, využívání AI nebo prezentaci na zahraničních veletrzích.

Konferenci zahájil generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal na téma Nové exportní trhy v reakci na geopolitické výzvy. (Zdroj: CzechTrade)

„Geopolitická situace prochází dynamickými změnami, které nás nutí k tomu, abychom přehodnotili naše tradiční obchodní vztahy, zvažovali rizika a hledali nové příležitosti. Věříme, že i tato období nejistoty mohou přinést nové možnosti a umožnit českým firmám prosadit se na trzích, kde jsou produkty s českým původem stále více oceňovány pro svou kvalitu, spolehlivost a inovativní řešení,“ řekl Radomil Doležal a dodal: „Rolí CzechTrade je být oporou českým exportérům, kteří se vydávají do neznáma, a pomoci jim nejen při vstupu na nové trhy, ale i v adaptaci na nové ekonomické podmínky. Zároveň však chápeme, že každá firma má své specifické potřeby a kapacity, a proto klademe důraz na individuální přístup. Je také pozitivní že je tu řada nových destinací, jako například země ASEANu, Latinské Ameriky, Střední Asie či Indie, které dynamicky rostou a díky rostoucí poptávce po kvalitním zboží a službách z Evropy otevírají nové příležitosti pro české exportéry.“

V průběhu akce vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na téma významu českého exportu a důležitosti zajištění jeho podpory, který mimo jiné řekl: „Pro české firmy je agentura CzechTrade klíčovým partnerem při hledání nových příležitostí na zahraničních trzích. Děkuji proto za uspořádání dnešní úspěšné akce Future of Export Summit 2024, kde jsem mimo jiné představil svůj pohled na export jako jednu z cest, jak Česko dostaneme do top 10 zemí Evropské unie,“ řekl.

V atraktivních prostorách Cubex Centra Praha se setkalo na 460 zástupců českých firem, kteří se v rámci akce účastnili zajímavých přednášek a diskuzí. (Zdroj: CzechTrade)

Úspěchy českých startupů i další témata

V hlavní části konference vystoupila viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová, která hovořila o reinvesticích pro silnější českou ekonomiku. Dále exportní konzultant agentury CzechTrade Miroslav Manďák na téma České investice v zahraničí, jejich trendy a potenciál. David Müller, vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu MPO se věnoval tomu, co jsme získali a co nás česká po 20 letech v EU.

Posledním řečníkem v hlavní části programu byla, s vystoupením na téma Born to be global, Communication & Scouting v Tensor Ventures Kateřina Syslová, která představila úspěchy českých startupů ve světě a co je odlišuje od těch zahraničních. (Foto: Hana Janišová)
Na programu byla panelová diskuze, v níž diskutovali jednatelka a CEO společnosti Tawesco Margita Rejchrtová, Strategy & Vision v Igluu Martin Mucha a zakladatel firmy Emco Zdeněk Jahoda. (Foto: Hana Janišová)

Panelovou diskuzi prolínaly výsledky unikátního exportního průzkumu. Na otázky odpovídalo téměř 180 respondentů. Z průzkumu například vyšlo, že přímou cestou na trhy Evropské unie exportuje 75 %, prostřednictvím spolupráce s distributory 47 % a celých 16 % firem pracuje se zahraničním distributorem pro více zemí. Průzkum dále ukázal, že do vlastních zastoupení nebo výroby v zahraničí investuje 24 % firem, a to zejména na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Rakousku, USA nebo v Indii.

Celkem 59 % firem také uvedlo, že je pro ně důležité budovat svou značku v zahraničí. Není překvapením, že pro udržení konkurenceschopnosti považují firmy za klíčové unikátnost výrobku, zákaznický servis, kvalitní exportní tým, marketing, budování značky a cenu. Zajímavým poznatkem je, že AI nástroje využívá 40 % firem, 38 % je zatím plánuje a 22 % o využití vůbec neuvažuje. Nejčastěji AI firmám slouží pro překlady a personalizaci marketingu. Celkem 75 % firem také uvedlo, že pro prezentaci v zahraničí využívá veletrhy.

Čtyři témata – čtyři diskusní bloky

Interaktivní částí summitu byly čtyři paralelní diskuzní bloky, kam se účastníci mohli zapojovat a přispívat svými dotazy. Bloky byly vždy zaměřeny na konkrétní témata tak, aby si účastníci mohli vybrat místnost dle svých preferencí. (Foto: Hana Janišová)

Prvním z nich bylo téma s názvem Digitální revoluce v zahraničí, kde se mluvilo o unikátních obchodních modelech, dále způsobech, jak AI překonává mezinárodní obchodní bariéry nebo tvorba digitálních touchpointů.

V druhém bloku se diskutující soustředili na téma Překonávání bariér na zahraničních trzích, konkrétně na dotace a protekcionismus jako jsou překážky vývozu, inovativní metody pro exportéry a využívání exportních inkubátorů.

Třetí blok byl zaměřen na oblast Jak zazářit v zahraničí. Zde probíhaly diskuze, kde se účastníci dozvěděli klíčové tipy pro úspěch na veletrhu nebo praktické rady a tipy na dobrý první dojem při obchodních jednáních.

Poslední blok byl o příležitostech v zemích ASEANu, kde byla vyhodnocena rizika v zemích tohoto regionu a perspektivní spolupráce na Jihovýchodních trzích.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva agentury CzechTrade a účast redakce MM Průmyslového spektra

Reklama
Reklama
Reklama
Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Související články
Milionové projekty pro konkurenceschopnost českých firem

Dva nové významné projekty pro období let 2024–2027 připravila agentura CzechTrade. Jejich cílem je podporovat vstup a působení malých a středních podniků na zahraničních trzích, a to prostřednictvím jejich účasti na vybraných specializovaných výstavách a veletrzích.

Související články
Podpora exportu a designu

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo II. výzvu aktivity Marketing – CzechTrade z Operačního programu technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, na kterou má připraveno 65 milionů korun.  Prostřednictvím agentury CzechTrade a jejího připravovaného projektu Design pro konkurenceschopnost 3 (DESIGN 3) tak podpoří malé a střední podniky při vstupu na zahraniční trhy skrze využití průmyslového designu. Cílem plánovaného projektu je zvýšit mezinárodní konkurenceschopnost firem a podpořit expanzi podniků na zahraniční trhy. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Šance pro české výrobní firmy

Ve druhé polovině února 2024 přijedou do Prahy zástupci firmy maxon Group, kteří hledají dodavatele pro celou globální skupinu. Maxon je globální firma s centrálou ve Švýcarsku, která vyvíjí a vyrábí především elektrické pohony do automotivu, aerospace, průmyslové automatizace nebo zdravotnického sektoru. 

Dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: prosinec 2021

Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v prosinci podle posledních dat PMI výrazně zlepšily. Celkový růst podpořilo silnější zvýšení výroby a nových zakázek a zároveň i mírné uvolnění tlaku v dodavatelských řetězcích, které firmám umožnilo navýšit výstup. Výkon dodavatelů byl z historického hlediska stále velmi špatný, ale v aktuálním měsíci se zhoršil nejméně od února. Následně zvolnilo také tempo inflace vstupů. Firmy přesto registrovaly prudké zvýšení objemů rozpracovanosti, protože nedostatek materiálu bránil v realizaci příchozích zakázek. Výrobci se snažili tlak na kapacity uvolnit zvýšením zaměstnanosti, které bylo nejrychlejší od října 2017.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: listopad 2021

Zdraví českého zpracovatelského sektoru se podle posledních dat PMI v listopadu zlepšilo ostřejším tempem, které nicméně bylo druhé nejpomalejší od února. Rychlejší růst pohánělo nové zvýšení objemů výroby a nových zakázek. Spolu s pevnějším zvýšením výstupu rychleji stoupla zaměstnanost, čímž povolil tlak na kapacity, a výrobci nato zaznamenali nejpomalejší růst rozpracovanosti od března. 

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: říjen 2021

Poslední data PMI ukázala, že zpomalení českého zpracovatelského sektoru na začátku čtvrtého čtvrtletí pokračovalo a růstu bránil nový pokles objemů výroby i nových zakázek. Hlavní brzdou výroby byly podle členů průzkumového panelu problémy na straně nabídky. Zpožděné dodávky vstupů a nedostatek zásadních materiálů u dodavatelů mařily výrobní plány i zákaznickou poptávku. V říjnu rovněž přetrvávaly inflační tlaky a ceny vstupů i výstupů vzrostly rychlejším tempem.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: září 2021

Zářijová data signalizovala silné zlepšení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Celkový růst podpořilo výrazné zvýšení objemů výroby i nových zakázek, ačkoli tempo jejich růstu zpomalilo. Obchodní důvěra následně klesla na minimum za deset měsíců kvůli obavám z budoucího poklesu poptávky vzhledem k materiálovým nedostatkům v dodavatelském řetězci. Setrvalý růst nových zakázek a větší požadavky výroby opět vedly k potřebě zvýšit zaměstnanost. Nábor nových do jisté míry uvolnil tlak na kapacity a rozpracovanost vzrostla nejpomalejším tempem za šest měsíců.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Technologické trendy 2021 #7 Restart digitálního pracoviště

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme sedmým trenden, který je věnovaný přerodu digitálního pracoviště. 

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #5 Revoluce strojových dat

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na pátý trend, který se týká problematiky správa strojových dat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit