Témata

Výroba a technologie

Postupný vývoj nových technologií ovlivňuje vznik a dostupnost profesí a způsobu práce, nových podnikových organizačních struktur, byznys modelů a v neposlední řadě díky novým technologiím dochází k prolnutí různých průmyslových odvětví a sektorů.

Bez technických řešení nelze dělat politická rozhodnutí

13. 11. 2024
Roman Dvořák

Realizace aktuálního otevíracího rozhovoru se odehrála ve Zlínském kraji v Kunovicích, kde se v mece letectví nachází společnost 5M zabývající se vývojem a výrobou kompozitních sendvičových materiálů především pro letectví a pozemní dopravu, ale také vesmírnými projekty. Její spolumajitel Richard Pavlica si na nás udělal čas neprodleně po svém návratu z Japonska, kde se firma účastnila veletrhu zaměřeného na letecké a kosmické aktivity. Hovořili jsme jak o trendech a výzvách, které tento obor přináší, tak o podnikatelské realitě pramenící z evropského působení, se kterou se denně setkávají a musejí do svého celosvětového fungování promítat.

160 let strojařského vzdělávání v Praze: Hydronaut / Little Moon City Prague

13. 11. 2024
Michal Schmirler

Problematiku analogických vesmírných misí, speciálně těch hyperbarických, představil Ústavu mechaniky tekutin a termodynamiky Fakulty strojní ČVUT v Praze manažer projektu Hydronaut Jiří Schneider již v roce 2019. Započalo tak období spolupráce Fakulty strojní ČVUT v Praze na dynamicky se rozvíjejícím projektu posouvajícím hranice poznání v dobývání vesmíru.

160 let strojařského vzdělávání v Praze: Kosmická strojařina na Ústavu letadlové techniky

Výuku v oblasti kosmické techniky na Fakultě strojní zajišťuje Ústav letadlové techniky od roku 2007. V roce 2013 vznikla specializace na kosmickou techniku v rámci nově akreditovaného programu Letectví a kosmonautika a dosud je jediným specializovaným univerzitním programem se zaměřením na kosmické inženýrství ze strojního hlediska v České republice.

Spolupráce v rámci projektu ROSE-L

02. 10. 2024
Tomáš Moravec

Radarový pozorovací systém ROSE-L je poslední z misí programu Copernicus evropského satelitu Sentinel. Cílem mise je sběr dat o povrchu planety Země, zejména pak informací o typu a rozsahu vegetace, oceánů i rozsahu ledovců. Sběr dat bude využit pro zvýšení schopnosti rychle reagovat na přírodní jevy na Zemi.

Bezpečnější provoz díky normovaným dílům

02. 10. 2024

Společnost Elesa+Ganter CZ představí na MSV mimo jiné novou verzi ukazatelů polohy s radiofrekvenčním přenosem dat. Ta se vyznačuje unikátním číslováním jednotlivých ukazatelů s jedinečným ID přímo z výroby, díky čemuž uživatel již nemusí nic nastavovat. Ukazatele se tak vzájemně neruší a mohou být nasazeny i do hal s velkým množstvím strojů.

Made in Česko: Z CERNu přes Prahu až do vesmíru

26. 06. 2024
Hana Janišová

Pro laika až neuvěřitelná technologie pro výrobu kamer schopných rozeznat každý jeden dopadající foton různých typů záření. To je vlajková loď české firmy Advacam, která vloni oslavila 10. výročí svého založení. Advacam vznikl jako spin-off kolaborace Medipix při Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN a současně spin-off ČVUT.