Na možnost snadné demontáže vozu po skončení jeho životnosti a recyklace materiálů je kladen důraz již při vývoji vozu. Již v této fázi jsou zvolené koncepty a postupy ověřovány prostřednictvím demontážních studií. V oblasti recyklace je konstrukce vozů optimalizována z pohledu splnění požadavků směrnice 2000/53/EG Autovraky, která stanovuje požadavky na dosažení recyklačních kvót, volbu a značení materiálů a snadnou a rychlou demontovatelnost stanovených skupin dílů.
Význam, jaký Škoda Auto přikládá ochraně životního prostředí ve vývoji a výrobě svých produktů, se odráží také v přístupu k dodavatelům, na které klade v tomto směru velmi náročné požadavky. Také pro obchodníky jsou stanovena náročná kritéria, ve kterých jsou zakotveny i požadavky na důkladnou ochranu životního prostředí. Pro obchodníky v České republice se stalo prestižní záležitostí získání ekologického osvědčení, tzv. "Zelené pečetě", která potvrzuje, že se obchodník chová šetrně k životnímu prostředí a splňuje velmi náročná kritéria ekologického auditu. Ve spolupráci s prodejní sítí bylo navíc v rámci prodejních akcí ekologicky zlikvidováno množství starých automobilů.
Výsledkem všech těchto aktivit je, že tuzemský výrobce vozidel nabízí zákazníkům nejen výrobky splňující náročné technické, bezpečnostní a kvalitativní požadavky, ale i vozy, jež byly vyrobeny s minimálními dopady na životní prostředí a jejichž konstrukční řešení vychází z nejnovějších poznatků vědy z oblasti demontáže, separace a recyklace materiálů, snižování emisí, hluku a spotřeby paliva. Tím přispívá Škoda Auto k zachování čistého životního prostředí při současném zajištění mobility a spokojenosti svých zákazníků.
Své postoje k životnímu prostředí formulovala Škoda Auto v roce 2004, kdy zveřejnila svůj Sustainability Report. Jeho prostřednictvím podává zprávu o plnění svých cílů v oblasti hospodářské činnosti, ochrany životního prostředí a sociální politiky.
-ska-