Témata
Reklama

Naší specialitou jsou technicky náročné komponenty

V dalším dílu seriálu reportáží u klíčových zákazníků společnosti Yamazaki Mazak představujeme firmu SpoluWorks Perfecta, výrobce precizních komplexních dílů pro zákazníky s vysokými požadavky na kvalitu a proces. Její výrobky „létají“ v dopravních letadlech či „jezdí“ v MarsRoveru.

Firma se během uplynulých několika málo roků velmi proměnila. Od jednodušších dílů vyráběných ve více operacích na úzce zaměřených CNC strojích ke komplexním dílům vyráběným přes jejich složitost v jednom pracovním kroku na nejmodernějších multifunkčních obráběcích centrech.

Došlo i ke změně od výrobní a kontrolní dokumentace na papíře k řízení veškerého dění ve firmě v rámci jednoho robustního informačního systému – jen díky tomu je schopna vyhovět náročným procesním požadavkům obchodních partnerů.

Také tým specializovaný na výrobu pro jedno průmyslové odvětví se proměnil na tým sebevědomý, zvládající složitou, ale právě proto velmi naplňující práci pro nejnáročnější obory, jako jsou letecký a kosmický průmysl, motorsport, výroba CNC strojů.

Dosavadní název firmy Componenta Perfecta začal příliš úzce vymezovat její schopnosti, a proto aktuálně vrůstá do sítě SpoluWorks.

Reklama
Reklama
Reklama
Jednatel firmy SpoluWorks Perfecta Ota Horák

„Třetina naší produkce je určena pro sklářský průmysl, zbytek je vyplněn přesným obráběním podle výkresu zákazníka. Snažíme se oslovovat obory, kde je poptávka po komplexních dílech pokud možno z náročných materiálů,“ uvádí jednatel firmy Ota Horák.

Mezi služby zakázkové výroby patří CNC obrábění na soustruzích, frézách, multifunkčních obráběcích centrech japonské společnosti Mazak, i další činnosti k výrobě komponent, jako je CNC plazmové navařování, modelování a konstrukce nových dílů realizovaná v nejmodernějších programech (CAD Autodesk Invertor nebo GibbsCAM). K řízení výroby je využíván ERP systém, který vzhledem k přesnému plánování procesů ve firmě umožňuje garantovat krátké dodací lhůty. Firma zpracovává všechny materiály používané ve strojírenství, počínaje plasty, přes veškeré druhy ocelí včetně nerezových, slitiny hliníku a titan až ke speciálním slitinám typu Inconel a Dameron.

CNC obráběcí centrum Mazak Integrex i-200 ST

Ve firmě v současnosti pracuje v třísměnném provozu 54 zaměstnanců, jejichž věkový průměr je 37 let. Většina z nich je místních. SpoluWorks Perfecta si zakládá na kvalifikované pracovní síle, proto výjimkou nejsou ani odborníci dojíždějící z téměř 70 km od Kyjova vzdáleného Brna. V oblasti vzdělávání a výběru nových zaměstnanců firma spolupracuje se středními školami ve Veselí nad Moravou a ve Strážnici.

CNC obráběcí centrum Mazak Variaxisi-600 s výměníkem palet

Zákazníci

Zákazníky jsou zpravidla inovativní společnosti, které požadují dokonale přesné komponenty nejvyšší kvality. Často se jedná o provozy se štíhlou výrobou, které kladou důraz na dodávky přesně na určený čas.

CNC obráběcí centrum Mazak Quick Turn Nexus 200-II MSY s robotem Kuka

Technologie výroby a výroba samotná ve firmě již tvoří maximálně 50 % odpovědnosti vůči zákazníkovi. Tu druhou polovinu tvoří závazek mít činnost procesně dokonale pod kontrolou, neustále vyhodnocovat práci a na základě toho se stále zlepšovat, být stoprocentní v tzv. dodavatelské spolehlivosti. Je zapotřebí poznávat nejmodernější technologie a ty vhodné implementovat ve firmě, aby bylo možné vycházet vstříc novému trendu v zákaznických požadavcích – výrobky vyrobené rychle, levněji a při zachování nejvyšší kvality. To je důvod, proč SpoluWorks Perfecta využívá stroje značky Mazak.

Strojní kapacity

Technologie Mazak byly a jsou nepochybným základem pro vybudování nové tváře firmy. Jádrem strojních kapacit je pět CNC obráběcích center Mazak.
„První obráběcí centrum značky Mazak jsme kupovali ještě ve společnosti Misan. Využívali jsme dotační pomoci,“ upřesňuje náš průvodce Ota Horák. „Jednalo se o CNC obráběcí centrum Mazak Integrex i-200 ST. Tento stroj byl původně dimenzován a testován na sklářské formy. Vzhledem k tomu, že zkušenosti s ním jsme měli dobré, rozhodli jsme se nakoupit další stroje značky Mazak nejen pro naši standardní výrobu.“

Souběžně pořízenými stroji byly Mazak Variaxis i-600 (5osé frézovací centrum s paletovým systémem, které v sobě sdružuje hned několik výrobních operací a tím umožňuje výrobu konstrukčně složitějších dílců) a Mazak Quick Turn Nexus 200-II MSY (dvouvřetenový soustruh a paletový zakladač, který se skládá z robotu Kuka a zásobníku).

Současnou chloubou je pak obráběcí centrum Mazak Integrex i-200S s nejnovějším operačním systémem Mazatrol Smooth X. Možnosti tohoto stroje dokumentuje obrázek znázorňující komplexní díl, pro nějž se musí seřídit 63 různých nástrojů (z kapacity zásobníku 72 nástrojů), a přesto se celý díl obrobí pouze na jedinou operaci – to znamená, že do stroje se vloží kus hliníkové tyče a za hodinu a půl vypadne zcela dokončený kus (včetně precizního vnitřního povrchu, který je skutečně pouze obrobený a není nijak dolešťovaný).

Ukázka dílu – karburátoru obrobeného pouze na jednu operaci na CNC obráběcím centru Mazak Integrex i-200S

Strojní kapacity doplňují tři CNC soustruhy a dvě CNC frézky značky Mori Seiki.

Navařování dílů se provádí na CNC plazmovém navařovacím stroji KSK PPC 250 NR 3. Dosud nenahraditelné je však ruční navařování složitých tvarů, při kterém se uplatňuje mistrovský fortel zaměstnanců.

Komponenty do výrobních strojů

Na kontrolní proces v průběhu a na konci výroby dohlížejí vyškolení zaměstnanci za použití 3D měřicího stroje Mitutoyo Crysta-Apex S 7106. Profesionální přístup deklaruje certifikace ISO 9001:2000.

Oproti obráběcím centrům od konkurence se stroje Mazak firmě osvědčily nejvíce. Důraz je kladen na následný servis a řešení případných problémů. „Lidé z Mazaku vnímají naše potřeby. Uvědomují si, že vyděláváme jenom tehdy, když padá špona. Rád jezdím do Mazaku na zákaznické dny, kde je možné se podělit o zkušenosti také s dalšími stroji této značky,“ uzavírá jednatel firmy SpoluWorks Perfecta Ota Horák.

Zbyněk Koukolík, Kyjov

zbynek.koukolik@mmspektrum.com

Reklama
Související články
Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Hodnoty rodinného podnikání

S Miroslavem Vehovským jsem se poprvé setkal před necelými šesti lety v Lovani nedaleko Bruselu při příležitosti slavnostního otevření automatizovaného skladu náhradních dílů společnosti Yamazaki Mazak, které je firma pana Vehovského klíčovým zákazníkem. V nejednom případě instalovali v Oticích u Opavy nový typ stroje jako jedni z prvních v Evropě.

Strojírenské fórum 2018: Zaměřeno na nové technologie a materiály

Příběh pátého ročníku Strojírenského fóra se začal psát 10. května 2018 na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně konferencí na téma moderní výrobní technologie a materiály s důrazem na aditivní výrobu z velké části kovových materiálů a na inovativní aplikace kompozitních materiálů. Na sto účastníků z řad výrobní a akademické sféry vyslechlo na 13 přednášek a následně v pozdních odpoledních hodinách se větší část z nich odebrala na exkurzi po šesti VaV pracovišťích zaměřených na nové technologie. Plný den poznání a nových setkání. Pojďme se k němu vrátit fotoreportáží.

Související články
Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Přidaná hodnota v technologii obrábění

V tomto příspěvku bych se rád vrátil ke své návštěvě japonské firmy Kyocera. V jednom z mých minulých textů (viz www.mmspektrum.com/170111) jsem představil unikátní systém řízení pomocí takzvaných améb, který vyvinul zakladatel firmy Kyocera Dr. Kazuo Inamori. Díky tomuto systému a japonské píli a umu se firma dostala na světovou špičku v řadě oborů. Na základě osobních zkušeností pak mohu prohlásit, že to platí také pro divizi řezných nástrojů. Například rychloposuvové frézy Kyocera vysoce překračují produktivitu, která je u nás i v Evropě standardní.

Perspektivy asijských trhů

Čína se v roce 2009 stala největším výrobcem obráběcích a tvářecích strojů na světě a o dva roky později dosáhla své dosavadní největší produkce v historii v hodnotě 29,5 mld. dolarů. Od té doby tři roky po sobě dochází k postupnému poklesu až na loňský objem 23,8 miliardy dolarů v poměru 6:4 ve prospěch obráběcích strojů. Vzhledem k povaze čínského trhu obráběcích strojů a ochazování jeho hospodářství lze očekávat další pokles v produkci a spotřebě i v letošním roce 2015.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Nástrojáři sobě

V letošním roce slaví Svaz nástrojáren ČR své 20leté výročí. Při této příležitosti jsme požádali jejího předsedu představenstva doc. Ing. Václava Kličku, CSc., Ph.D., o rozhovor.

Pokud chceme změnit svět, musíme začít u sebe

Rozhovor Jána Košturiaka s Andrejem Bielikem, majitelem a šéfem společnosti BOST o kolaborativních robotech, jejich efektivitě nasazení v praxi, o budoucnosti moderní výroby, ale i o běžném životě podnikatele.

Získané zkušenosti inovacemi pro zákazníky

Průmysl 4.0 je aktuální výzvou pro výrobce obráběcích strojů. Vlastní znalosti této problematiky uživatelů se na jeho implementaci do reálného provozu podílí velkou měrou a přispívají ke snadnějšímu zvládnutí cesty vedoucí k většímu propojení od výrobců strojů, přes jejich provozovatele až po odběrate dílů na strojích vyrobených. Podívejme se na zkušenosti společnosti Mazak v této oblasti.

Třpytivý svět krystalů

Turnovská společnost Crytur patří svým pojetím ke světovému unikátu. V přesně definovaných podmínkách pěstuje umělé krystaly z vlastního výzkumu a vývoje, které následně po opracování dodává buď jako specifické optické díly pro další celky, nebo přímo kompletní výrobky.

Specifika leteckého průmyslu z pohledu obráběcích technologií

Od výrobců obráběcích strojů se v leteckém průmyslu vyžaduje, aby dodávali vysoce výkonné, vysoce produktivní a vysoce přesné pětiosé a multifunkční stroje a navrhovali nové technologie pro zpracování obtížně obrobitelných materiálů nebo dílů se složitými tvary.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit