Témata
Zdroj: K2

Dělejte to jinak: Plánování výroby s využitím zkušeností lidí

Systém pro plánování výroby je vhodné navrhnout tak, aby umožňoval využití zkušeností pracovníků a zároveň minimalizoval riziko chyb a zpoždění v procesu plánování.

Tento článek je součástí seriálu:
Dělejte to jinak
Díly
Reklama

Plánování výroby se během posledních let zásadně proměnilo. Do určitého bodu se každý provoz obejde bez informačního systému. S rostoucím objemem výroby (výrobní doklady, rostoucí množství materiálů, počty operací a strojů) se však přístup k plánování a řízení výroby „tužka, papír“ stává nekonkurenceschopným. Jak tedy plánování výroby uchopit?

Odpovědí může být APS (advanced planning and scheduling). Pod tímto pojmem se skrývá kouzlo – plánovací algoritmy, které dokážou požadavky obchodu a možnosti výroby skloubit a vytvořit ucelený výrobní plán. A co víc, průběžně jej aktualizovat tak, aby byl výrobní plán stále reálný. Moderní informační systémy většinou zvládají plánování výroby dle přednastavených pravidel. Otázkou však je, do jaké míry a za jakých okolností je takový výrobní plán použitelný a zdali je správné vše nechat na výpočetním algoritmu informačního systému.

Zdroj: K2

Každý algoritmus pracuje s daty, je tedy nutné a žádoucí dbát na správnost vstupních údajů. Jedním z nejdůležitějších vstupů jsou informace o skladových zásobách, dodacích termínech materiálů nebo průběžné době výroby. To jsou základní vstupy pro výpočet požadavků na materiál (MRP).

Pro plánování je rovněž důležitý výpočet kapacit, respektive správné a reálné zadání kapacit, které mohou výrobní doklady využít (MRP II). Ta jednodušší z definic je z pohledu strojů, zde jsme schopni předem definovat plánované kapacity, včetně odstávek a technologických prodlev. Problém však může nastat v lidských zdrojích. Nejen počet, ale i výkonnost pracovníků ve výrobě je dosti variabilní. To všechno jsou základní vstupní informace, které ERP systém musí mít k dispozici pro plánování výroby.

Reklama

Říká se, že ideální výrobní plán neexistuje. Do plánu vstupují kromě předvídatelných událostí, se kterými se systém většinou dokáže vypořádat, také ty těžko předvídatelné – nálada nebo aktuální výkonnost pracovníka, nedostatečná kvalita materiálu, neočekávaný výpadek kritického stroje nebo neschopnost dodavatele dodat materiál.

Zkušenost lidí je proto důležitá a je velmi žádoucí ji přenést také do systémem vytvořeného výrobního plánu. Dobrý plánovací software, jakým je například K2 ERP, je tedy kromě stanovení plánu výroby na základě dat a algoritmů schopen plánovači poskytnout přehledné rozhraní, ve kterém má přístup k datům a výsledkům v reálném čase. Může tak sledovat průběh plánování a výroby, reagovat na nečekané události a problémy včas a výrobní plán dle potřeby ručně upravovat. Takto definovaný systém pak dokáže efektivně plánovat výrobu, eliminovat prostoje ve výrobě i šetřit výrobní prostředky.


Vydání #3
Kód článku: 230318
Datum: 08. 03. 2023
Rubrika: Servis / Software
Seriál
Související články
Dělejte to jinak: Zpracování a interpretace provozních dat

Nové technologie a metody vizualizace dat získávají stále důležitější roli, a to nejen v oblasti výroby. Vizuální prezentace dat v reálném čase umožňuje efektivnější řízení procesů a identifikaci trendů, což zvyšuje produktivitu a snižuje náklady.

Dělejte to jinak: Firma 21. století

Jaké jsou hlavní požadavky firem na skutečně komplexní a robustní ERP systém? Takový, který dokáže splnit jejich přísná kritéria, být neocenitelným pomocníkem v naprosté většině firemních oblastí a procesů a také udržet technologický krok, či dokonce náskok před konkurencí? Pojďme se podívat, jak ERP systémy vznikaly a jaké na ně byly kladeny požadavky dříve a dnes.

Dělejte to jinak: Prediktivní údržba

Chce-li být firma stále konkurenceschopná, musí plnit své termíny a udržovat náklady a ceny. Dodržování termínů může ovlivnit řada faktorů, jako například spolehliví dodavatelé a schopní pracovníci. Neméně důležitým faktorem jsou ale také stroje a jejich udržitelnost a schopnost pracovat s co nejvyšší efektivitou a spolehlivostí. Aby tomu tak bylo, je kritická jejich prediktivní údržba.

Související články
Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Marketing v 21. století

Budování značky pomocí moderních marketingových nástrojů je podle Tomáše Keprty, šéfa marketingového oddělení ve společnosti ČKD Blansko, v dnešní době zcela klíčové a nezbytné pro propagaci českého strojírenství a inženýringu ve světě. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč a co může přinést za výhody, obchodní příležitosti i konkrétní zakázky.

Dělejte to jinak: Proč dát obchodníkům přehled o výrobě

Většina výrobních závodů sleduje stav výroby, ale co kdyby tyto informace mělo i obchodní oddělení? V pardubické firmě Awos mají obchodníci přístup k aktuálním informacím o stavu zakázek, což jim umožňuje efektivněji komunikovat se zákazníky. Zobrazení dat napříč firmou umožňuje systém ERP, který přináší řád a efektivitu nejen do obchodního oddělení.

Dělejte to jinak: Přehled nad celým holdingem na jednom místě

Data jsou v dnešní době pravděpodobně nejcennější „majetek“ každé firmy. Občas je ale těžké dostat je do podoby, která bude uživatelsky přívětivá jak pro vedení společnosti, tak pro zákazníky. Data však přinášejí transparentnost pro management a ukazují, kde se dá ušetřit a lépe vyhodnocovat sklad i obchodní příležitosti. Příkladem firmy, která díky datům získává více zákazníků a dokáže minimalizovat ztráty z narušených dodavatelských řetězců, je společnost Elvac.

Dělejte to jinak: Šetrně k životnímu prostředí i rozpočtu

Vyrobit 90 tun ocelových výrobků ročně pro 300 různých zákazníků vyžaduje nejen řemeslné mistrovství, ale také dokonalý přehled o výrobních procesech. Jakékoli zamezení plýtvání totiž v ocelárenské výrobě značnou měrou uspoří materiál, energii i náklady. Své o tom vědí ve společnosti Shape Steel se sídlem v Dolních Vítkovicích, která dodává své výrobky například do firem Thyssenkrupp, Ostroj nebo Ferrit.

Dělejte to jinak: Nejúčinnější látka z mořských řas? Češi našli recept

Pozoruhodný příběh píše na okraji Českého ráje rodinná firma Aveflor. Společnost, která se po léta zabývá výrobou aerosolových a kapalných produktů či gelů, má dnes na dosah "zázrak": látku astaxanthin, jejíž výrobu si nechala ve spolupráci s Akademií věd České republiky patentovat.

Dělejte to jinak: Jak na zásadní změnu výroby?

Neexistuje moc nevděčnějších výrobních oborů, než je textilní výroba. A tak jedna z dřívějších perel československého byznysu v posledních desetiletích strádá a jen těžko dokáže odolávat konkurenci levných asijských dodavatelů. S chmurami však za Markem Heřmanským ze společnosti Svitap nechoďte.

Dělejte to jinak: Už řídíte výrobu odkudkoliv?

Práce ve výrobě je mimořádně konzervativní. Zatímco vaši kolegové na manažerských pozicích mluví o home office, remote worku nebo work-life balance, vy jako výrobní ředitel sníte o tom, že vaši lidé dorazí včas do práce a udělají alespoň ten kus práce, na kterém jste se domluvili. To je vaše maximum možného. Vaše každodenní malá radost, že váš den proběhl víceméně tak, jak jste jej naplánovali. Ale i tady se zablýskalo na časy.

Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Kalkulace – klíč k lepšímu řízení nákladů

V podnikovém prostředí je pečlivé řízení nákladů klíčovým faktorem pro úspěch. Je zkrátka důležité přesně vědět, kolik který výrobek stojí, a to ideálně v průběhu času, protože se v současné dynamické době náklady na všechno takřka denně mění. ERP systém je pro zjišťování nákladů ideální.

Dělejte to jinak: Trasovatelnost – klíčový prvek moderní výroby

Ve světě neustále se vyvíjejícího průmyslu se stává stále důležitějším sledovat pohyb materiálů od vstupu do výrobního procesu až po jejich konečné využití. Tato sledovatelnost, často označovaná jako "trasovatelnost", hraje zásadní roli v zajištění kvality, bezpečnosti a udržitelnosti výroby. A právě informační systémy se staly klíčovým nástrojem pro dosažení této trasovatelnosti.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit