Když jsem z firmy odešel, přišlo rozhodování, co dělat dál. Nějak mi z toho vyplynulo, že nejlepší by bylo dělat nezávisle, sám na sebe. Tehdy jsem se zkontaktoval s německou firmou TDM Systems a od roku 2012 jsem jejím certifikovaným partnerem pro Českou a Slovenskou republiku. Její produkty jsou převážně softwarové. V tom roce 2012 se jednalo o software pro správu nástrojů a nástrojových dat, ale dnes se to posunulo k tomu, čemu říkáme tool lifecycle management. Jedná se o sledování toku nástrojů a informací o nich jak plánovacím, tak výrobním procesem, a to po celou dobu životnosti nástroje. Tento software se tak podílí na tom, o čem se dnes hodně mluví – na Průmyslu 4.0. TDM je produkt, který se zaměřuje na obráběcí nástroje a informace o nich předává prostřednictvím rozhraní plánovacím a dalším systémům, které se ve výrobě používají.
MM: V té době jste založil firmu BTS technik?
O. Bosman: Obchodní společnost BTS technik jsem založil v roce 2013. Činnost okolo toolmanagementu mě sice naplňovala, ale uvědomil jsem si, že podnikání by nemělo stát „na jedné noze“. Začínali jsme jako distributor nástrojů a hlavním partnerem pro nás byl a stále je Sandvik Coromant. Zase to pro mě byla dobrá škola v tom, že mi to přineslo aktuální informace o moderních nástrojích a denní kontakt se zákazníky. Vidím jejich každodenní život při obrábění i problémy, které jim přináší a které jim pomáháme řešit. Prodávat nástroje, zvláště takhle renomované značky, to není o tom přijet jen někam s katalogem, ale je to komplexní podpora, kdy pomáháte zákazníkovi s výběrem nástroje, výběrem technologie i odladěním. Díky tomu se nám s několika klíčovými zákazníky podařilo vybudovat vztah vzájemné důvěry a spolupráce. Baví mě to, vidím různé typy výrob a získávám nové zkušenosti, které v rámci poradenství zase mohu předávat dál.
MM: Ale toolmanagement a distribuce nástrojů není všechno, čím se zabýváte?
O. Bosman: Jak život plyne, naskytla se mi asi před dvěma lety příležitost zkontaktovat se přes firmu TDM Systems se společností Kelch, německým výrobcem seřizovacích přístrojů. Stali jsme se jeho výhradním zastoupením pro Českou republiku. Tím se vlastně uzavřel kruh – přes samotné obrábění a systém, jak nástroje plánovat a používat až k seřizovacím přístrojům – a všechno se to točí kolem toolmanagementu.
MM: Takže jsme opět u správy nástrojů...
O. Bosman: Ano, správa nástrojů je pro mne nosné téma. Ale je třeba říct, že představy o toolmanagementu jsou u nás v České republice stále ještě značně zkreslené. Hodně lidí si ho totiž spojuje jen s výdejovým automatem na nástroje. Ale ono to tak není. Toolmanagement neznamená jen výdej nástrojů, ale sledování všeho, co se kolem nástrojů děje a jakým způsobem se nástroje podílejí na procesu, ať už ekonomicky (tj. náklady), nebo technicky, to znamená kvalitou, spolehlivostí apod.
Když to vezmu od začátku, u firem, které se zabývají obráběním, činí náklady na nákup nástrojů obvykle mezi třemi až deseti procenty celkových nákladů podle typu výroby. Náklady na chladicí emulze bývají mezi sedmi až sedmnácti procenty a zbývajících sedmdesát až osmdesát procent činí náklady na obráběcí stroje a obsluhu. Na první pohled se tak může zdát, že náklady na nástroje nejsou nejpalčivějším problémem. Jenže náklady na nástroje ovlivňují ty ostatní, velké, hlavně na obráběcí stroj a obsluhu.
MM: Jakým způsobem?
Každá firma, která obrábí, musí zajistit procesy, které jsou s obráběním spojeny. První na řadě je konstrukce. My jsme ještě na škole jako jedno z témat probírali technologičnost konstrukce. To je téma, které dnes není úplně doceněné. Někdy mi zákazníci ukazují výkresy toho, co mají obrobit, s tím, abychom jim na to navrhli vhodný nástroj. Nezřídka bývá znát, že konstruktéři často vůbec nemají představu o tom, jaké nástroje jsou standardně na trhu, a nutí tak výrobce, aby si objednávali různé speciály. To není ekonomické, a navíc to je z mého pohledu mnohdy zbytečné, protože to, jak si to konstruktér vymyslel, není opodstatněno nějakou funkčností toho dílu. Pokud tedy konstruktér sedí ve firmě, která má určitý díl vyrábět, je ideální, když ví, jaké tam jsou výrobní a technologické možnosti firmy, a konstrukci přizpůsobí tomu, aby samotná výroba byla co nejjednodušší.
Paradoxně, velký rozvoj CAD systémů sice konstruktérům usnadňuje práci, ale technologičnosti konstrukce moc nepomáhá. Nedávno jsem se dostal ke starým výkresům parní turbíny, které byly dělány ještě rukou na pauzák, a já jsem si představil, kolik času nad tím ten konstruktér musel strávit a jak musel mít vše rozmyšleno, protože když už tam nějakou čáru udělal, nešlo ji tak snadno odstranit. Dnes se setkávám s lidmi, kteří o sobě tvrdí, že jsou konstruktéři, a to jen proto, že se naučili ovládat CAD...
MM: Jak tedy konstrukce souvisí s toolmanagementem?
O. Bosman: To, co konstruktér nakreslil, bude muset někdo vyrobit a bude to stát nějaké peníze. Toolmanagement začíná už tím, že si konstruktér uvědomí, že věc bude potřeba vyrobit a budou k tomu nutné nějaké nástroje. Od konstruktéra se to dostane k technologovi, který by měl určit pořadí výrobních operací. Programátor, který určuje, jak se budou jednotlivé operace dělat, určuje to, jaké nástroje se k tomu použijí. Pokud toolmanagement ve firmě funguje, měl by programátorovi dát jasné informace o tom, jaké nástroje má ve firmě k dispozici, zjednodušit mu přístup k těmto informacím, aby nemusel nikde běhat, číst v seznamech nebo hledat ve skříních u strojů, zda tam mají nějaký nástroj, kterým by se ta operace dala udělat.
MM: Programátoři ale obvykle mají k dispozici nějaký CAM...
O. Bosman: Dnešní CAM podpora je dobrým nástrojem a mnohé věci by bez ní ani nešly udělat. Většina CAM systémů také obsahuje knihovny nástrojů, ale v podstatě se jedná o nějaký katalog, kde chybí provázání s tím, jaké nástroje jsou ve firmě skutečně k dispozici. To, o co se snaží TDM, je dát programátorovi vědět: „Tyhle nástroje máš ve firmě k dispozici a vyber si z nich.“ Až v okamžiku, kdy si z nich nevybere, jde do externích zdrojů a hledá v nich nástroj, který se do firmy koupí jako nový typ.
Závisí to sice na firemní kultuře, ale často to ještě funguje tak, že programátor vybere určitý typ a velikost například frézy a naprogramuje dráhy. V okamžiku, kdy se má operace realizovat, obsluha stroje jde najít frézu a k ní hledá nějaký vhodný upínač. Někdo se rozhodne třeba pro Weldon, jiný pro kleštinu apod. Z mého pohledu tento systém není optimální, protože různé typy upnutí se během obráběcího procesu chovají různě. Ve firmách, kde organizace a toolmanagement fungují optimálně, programátor nese odpovědnost za to, že přesně určí nejen konkrétní nástroj, ale i upínač, vyložení, tedy kompletní nástrojovou sestavu. To všechno by měl dělat člověk, který je za celý proces odpovědný, tedy programátor. K toolmanagementu patří i simulace a odladění NC programu stejně jako nákup nástrojů a jejich skladování.