Témata
Reklama

Ze života (ne)úspěšných firem (7) – Hodnoty a motivace

Při obchodních jednáních s jedním potenciálním zákazníkem z oblasti velkoobchodu jsme se dotkli problematiky řízení skladů a skladových zásob obecně. Velmi mě překvapil názor majitele, který prohlásil: "Některé věci prostě nesledujeme. Víme, že zaměstnanci kradou a budou krást dál. Naše marže nám to pokryje, tak proč bychom si měli komplikovat život nějakými procesy."

Tento článek je součástí seriálu:
Ze života (ne)úspěšných firem
Díly

Vzpomněl jsem si na jedno z hesel dob minulých, které znělo, „kdo nekrade, okrádá rodinu“. A také jsem si zkoušel představit, jak by asi vypadala naše firma, kdybychom sami vyznávali hodnoty podobného typu. Jaké lidi bychom asi přitahovali do firmy? Jakou loajalitu by k ní měli zaměstnanci?

Reklama
Reklama
Reklama
Petr Schaffartzik je spolumajitelem a ředitelem systémové integrace ve firmě K2 atmitec, která vyrábí, prodává a nasazuje ERP systém K2. Již dvacet let tak úspěšným manažerům „kouká pod ruce“. A vidí jejich úspěchy i zbytečné cesty do slepých uliček.

Firemní hodnoty

Velké množství firem dnes vystavuje své hodnoty na nerezových tabulích na recepcích nebo na svých webových stránkách. Mnohdy tyto hodnoty vznikly jako práce marketingu a externí poradenské firmy. V lepším případě představují přání majitelů nebo managementu a jsou odrazem toho, jakou firmu by si přáli mít.

Jen výjimečně platí, že těmito hodnotami zároveň firma žije. V krátkodobé perspektivě možná hodnoty nemají zásadní význam. V dlouhodobé perspektivě je vysoká míra shody mezi firemními hodnotami a osobními hodnotami zaměstnanců jednoznačně konkurenční výhodou.

Osobní versus firemní hodnoty

Představme si hypotetický příklad z prvního odstavce a člověka s osobní hodnotou poctivost. Jaký asi bude mít tento člověk pocit z práce ve firmě, kde je drobná krádež povýšena na firemní benefit? Jak dlouho asi ve firmě vydrží? Jaké lidi bude firma ve výsledku přitahovat? Jak se asi tito lidé budou chovat k firemním zákazníkům?

Nositeli hodnot ve firmě jsou formální a neformální lídři. Vědomě i nevědomě přenášejí své hodnoty na lidi, na které působí. Jejich postoje a chování se stávají vzorem pro ostatní. Zaměřte se proto ve svých firmách právě na lídry a zkuste je změnit. A pokud to nepůjde, tak je vyměňte. A nezapomeňte se přitom podívat také do zrcadla.

Vztah ERP systému k firemním hodnotám

A jaký je vztah ERP systému k firemním hodnotám? Pokud se hodnotami skutečně řídíme, měli bychom v ERP systému klást důraz na ty procesy, které s těmito hodnotami souvisí. I zde totiž platí, že co nemohu měřit, nemohu ani řídit.

Ať už mezi naše hodnoty patří spokojenost zákazníka, inovativnost, bezpečnost nebo důvěra, vždy bychom měli mít jasno ve způsobu naplnění těchto hodnot a ve způsobu měření souladu s těmito hodnotami. Procesy s tím spojené by se měly stát naší prioritou a na ně bychom v ERP systému měli klást největší důraz.

K2 atmitec

Hana.Pradkova@k2.cz

www.k2.cz

Reklama
Vydání #3
Kód článku: 190311
Datum: 06. 03. 2019
Rubrika: Servis / Management a řízení
Autor:
Související články
Ze života (ne)úspěšných firem (6) - Vizionáři, kreativci a čára smrti

Podnikový informační systém patří mezi nejsložitější softwarové aplikace a jeho primárním účelem je pomáhat s řízením, nebo dokonce přímo řídit části firmy. Vlastní použití se pak často dramaticky liší podle oborů činnosti či velikosti jednotlivých firem.

Ze života (ne)úspěšných firem (5) - Diogenův syndrom

Zřejmě jste se už s Diogenovým syndromem v nějakém článku nebo reportáži setkali. Je to totiž odborný termín pro označení chorobného hromadění věcí a zvířat. Hezky česky tomu také říkáme křečkování.

Ze života (ne)úspěšných firem (4) - Benefity, motivace a perspektiva

Poměrně pravidelně se setkávám s nejrůznějšími průzkumy, které odrážejí nálady na trhu práce. Vesměs jsou závěry podobné. Atraktivní plat. Benefity. Jistota práce. Příjemná pracovní atmosféra a zajímavá práce. To jsou nejčastější důvody, které zaměstnanci uvádějí jako odpovědi na otázku, proč neuvažují o změně zaměstnání.

Související články
Ze života (ne)úspěšných firem (2) - Měříme, kontrolujeme a odměňujeme

ERP systém, internet a mobilní aplikace přímo svádějí k tomu, abychom sbírali data ze všemožných zdrojů a snažili se v nich pomocí různých analýz a reportů vyznat. Najít závislosti. Kontrolovat a měřit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ze života (ne)úspěšných firem (1) - Najatý ředitel

Na každou firmu se můžeme podívat jako na fungující stroj. O tom, jak dobře nebo nedobře funguje, rozhoduje nejenom kvalita jeho součástí, ale také jejich vzájemné propojení.

Dělejte to jinak: Proč dát obchodníkům přehled o výrobě

Většina výrobních závodů sleduje stav výroby, ale co kdyby tyto informace mělo i obchodní oddělení? V pardubické firmě Awos mají obchodníci přístup k aktuálním informacím o stavu zakázek, což jim umožňuje efektivněji komunikovat se zákazníky. Zobrazení dat napříč firmou umožňuje systém ERP, který přináší řád a efektivitu nejen do obchodního oddělení.

Dělejte to jinak: Přehled nad celým holdingem na jednom místě

Data jsou v dnešní době pravděpodobně nejcennější „majetek“ každé firmy. Občas je ale těžké dostat je do podoby, která bude uživatelsky přívětivá jak pro vedení společnosti, tak pro zákazníky. Data však přinášejí transparentnost pro management a ukazují, kde se dá ušetřit a lépe vyhodnocovat sklad i obchodní příležitosti. Příkladem firmy, která díky datům získává více zákazníků a dokáže minimalizovat ztráty z narušených dodavatelských řetězců, je společnost Elvac.

Dělejte to jinak: Šetrně k životnímu prostředí i rozpočtu

Vyrobit 90 tun ocelových výrobků ročně pro 300 různých zákazníků vyžaduje nejen řemeslné mistrovství, ale také dokonalý přehled o výrobních procesech. Jakékoli zamezení plýtvání totiž v ocelárenské výrobě značnou měrou uspoří materiál, energii i náklady. Své o tom vědí ve společnosti Shape Steel se sídlem v Dolních Vítkovicích, která dodává své výrobky například do firem Thyssenkrupp, Ostroj nebo Ferrit.

Dělejte to jinak: Nejúčinnější látka z mořských řas? Češi našli recept

Pozoruhodný příběh píše na okraji Českého ráje rodinná firma Aveflor. Společnost, která se po léta zabývá výrobou aerosolových a kapalných produktů či gelů, má dnes na dosah "zázrak": látku astaxanthin, jejíž výrobu si nechala ve spolupráci s Akademií věd České republiky patentovat.

Dělejte to jinak: Jak na zásadní změnu výroby?

Neexistuje moc nevděčnějších výrobních oborů, než je textilní výroba. A tak jedna z dřívějších perel československého byznysu v posledních desetiletích strádá a jen těžko dokáže odolávat konkurenci levných asijských dodavatelů. S chmurami však za Markem Heřmanským ze společnosti Svitap nechoďte.

Dělejte to jinak: Už řídíte výrobu odkudkoliv?

Práce ve výrobě je mimořádně konzervativní. Zatímco vaši kolegové na manažerských pozicích mluví o home office, remote worku nebo work-life balance, vy jako výrobní ředitel sníte o tom, že vaši lidé dorazí včas do práce a udělají alespoň ten kus práce, na kterém jste se domluvili. To je vaše maximum možného. Vaše každodenní malá radost, že váš den proběhl víceméně tak, jak jste jej naplánovali. Ale i tady se zablýskalo na časy.

Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Kalkulace – klíč k lepšímu řízení nákladů

V podnikovém prostředí je pečlivé řízení nákladů klíčovým faktorem pro úspěch. Je zkrátka důležité přesně vědět, kolik který výrobek stojí, a to ideálně v průběhu času, protože se v současné dynamické době náklady na všechno takřka denně mění. ERP systém je pro zjišťování nákladů ideální.

Dělejte to jinak: Trasovatelnost – klíčový prvek moderní výroby

Ve světě neustále se vyvíjejícího průmyslu se stává stále důležitějším sledovat pohyb materiálů od vstupu do výrobního procesu až po jejich konečné využití. Tato sledovatelnost, často označovaná jako "trasovatelnost", hraje zásadní roli v zajištění kvality, bezpečnosti a udržitelnosti výroby. A právě informační systémy se staly klíčovým nástrojem pro dosažení této trasovatelnosti.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit