MM: V 60. letech přichází Zetor jako první na světě s progresivní a jedinečnou koncepcí unifikovaných dílů ve výrobě traktorů. Jak zásadní měla tato koncepce vliv pro další vývoj a konstrukci modelů Zetor?
Ing. Váradi: S touto inovací přišel Zetor už ve druhé polovině padesátých let. Byl tak jedním z prvních výrobců zemědělské techniky na světě s progresivní a jedinečnou koncepcí využití unifikovaných prvků při výrobě traktorů, tzn. s možností využít shodné díly na různé modely a značně tím zjednodušit výrobu a servis. Tento krok nám umožnil a stále umožňuje rychleji vyvíjet a modernizovat stroje Zetor. Rovněž jsme mohli navýšit výrobu traktorů, která pomalu, ale jistě každým rokem rostla. Stroje vyrobené v rámci unifikace byly využívány na všech trzích, kde firma působila.
MM: Po této první unifikované řadě traktorů Zetor přichází druhá a třetí unifikovaná řada. Čeho se tyto inovace týkaly, a jestli jsem to dobře pochopila, čerpá z nich vývoj a konstrukce Zetoru dodnes?
Ing. Váradi: Výroba unifikovaných řad prostupuje nejenom výrobou zemědělské techniky, ale například automobilovým průmyslem a dalšími odvětvími. Výhodou unifikace je, jak už bylo zmíněno, využití identických komponentů, které je možné namontovat do různých typů strojů. A to byl i zásadní důvod, proč Zetor v tomto směru dál pokračoval. Dalším velmi podstatným důvodem byla poptávka zákazníků po vyšších výkonech. Model UŘ II byl do sériové výroby zaveden v roce 1968. Řada nových prvků a řešení, která v této době nebyla vůbec běžná, stavěla Zetor na přední místo mezi světovými výrobci traktorů. Model disponoval první bezpečnostní kabinou, která byla zabezpečená proti převrácení. Umístění kabiny na silentbloky napomohlo dalšímu světovému prvenství, a to snížení hladiny hluku v kabině pod 85 decibelů. Násobič krouticího momentu zase umožnil měnit převodové poměry pod zatížením a zdvojnásobit počet převodových stupňů a tím zvýšit tažný výkon traktoru. V té době šlo o jeden z prvních traktorů pro těžký provoz s tímto raným typem násobiče. Hranatý design a ergonomie obsluhy zase evokovaly masivnost a komfort. Právě tento nový design byl naprosto revoluční a velmi ceněný. UŘ II také získala prestižní ocenění na pařížské výstavě SIMA a udávala světové trendy v rámci vývoje strojů. A ještě jedno prvenství si tato unifikovaná řada připsala. V jejím rámci byly do provozu uvedeny stroje s šestiválcovým motorem s výkonem 160 koní.
U třetí unifikované řady, která přišla na svět v roce 1991, došlo k výraznému posunu ve výkonech motorů. UŘ III se od UŘ I lišila zcela zásadně. Byla vybavena výkonnějšími motory, převodovkou s násobičem, zadními nápravami pro těžký provoz a moderními masivními kabinami s širokým výhledem. Modernizací UŘ III pak na přelomu tisíciletí došlo k jejímu přejmenování a nyní se na trhu prodává pod označením Forterra. Samozřejmě jsou naše stroje i nadále modernizovány.
MM: V prvním roce výroby prodává firma 3 500 kusů traktorů, po 30 letech své existence se dostává na rekordní počet 32 670 kusů za rok. Na jakých počtech jste dnes a jaké jsou plány? Máte dostatečné výrobní kapacity?
Ing. Váradi: Za 70 let existence bylo vyrobeno a prodáno více než 1,3 milionu traktorů. Většina z nich byla určena na export. Traktory Zetor byly prodány do 136 zemí světa v šesti světadílech. Když se podíváme na nedávnou minulost, roky 2012 a 2013 byly z hlediska prodejů traktorů rekordní na téměř všech trzích v celé Evropě. Oproti tomu od roku 2014 dochází k poklesu a snížení poptávky ze strany zákazníků. Tento stav se nedotýká pouze značky Zetor, ale globálně celého traktorového segmentu a všech výrobců traktorů. Je ale důležité říci, že i přes nepříznivé externí podmínky je firma Zetor Tractors profitabilní. Společnost neomezila finanční prostředky vynakládané na budoucnost, zvláště pak v otázkách vývoje a výzkumu nebo podpory prodeje a marketingu. V letošním roce očekáváme postupnou stabilizaci trhů, tedy zastavení či zmírnění propadů prodejů ve sledovaných teritoriích.
Je třeba si také uvědomit, že dříve byly traktory mechanické a vnímané jako nesmrtelné stroje, kdy si každý zemědělec uměl spoustu věcí opravit sám. Postupný vývoj a zvyšující se poptávka ze strany zákazníka na elektronizaci a automatizaci strojů vedly k tomu, že se proměnilo celé odvětví. Traktory se staly sofistikovanější a elektronicky vybavenější. Zákazník si žádá uplatnění řady moderních funkcí, které mu usnadní jeho každodenní práci (automatické převodovky, automatické násobiče převodovky, systém Hitchtronic, plnění emisních norem apod.). Na toto musíme reagovat i my, pokud chceme obstát v konkurenčním prostředí. Je sice řada zákazníků, kteří preferují mechanický stroj, ale těch ubývá.