MM: V souvislosti s rozvojem výroby plánujete nákup nových strojírenských a jiných technologií? O co konkrétně se bude jednat a v jakém množství? Co budete od českých výrobců poptávat?
Ing. Bednarz: V letošním roce plánujeme do nových technologií investovat přes 400 mil. Kč. Bude se jednat především o obráběcí centra a brusky. Dále pak do provozu kalírny kupujeme novou kalicí a cementovací pec.
MM: Jak se může český strojírenský výrobce stát vaším dodavatelem a v jakých segmentech?
Ing. Bednarz: Strojírenské firmy jsme využívali zejména ke konci loňského roku v oblasti obrábění z důvodu omezených kapacit naší vlastní výroby.
Aktuálně se nám daří nabírat nové obráběče a s využitím nových CNC center zvyšovat objem odvedené práce, což vede k postupnému utlumování uvedených kooperací.
Nákladově je vlastní výroba levnější, a proto je naším cílem soběstačnost v této oblasti.
MM: V současné době máte na 900 kmenových zaměstnanců. Kolik bude činit nábor v letošním roce a jaký by měl být podle vaší strategie finální stav?
Ing. Bednarz: V současné době máme cca 950 kmenových zaměstnanců a 140 agenturních. V letošním roce plánujeme přijmout ještě asi 50 dalších zaměstnanců.
MM: České firmy mají obecně nedostatek technicky vzdělaných lidí. Platí to i o Tatře? Pokud ano, jak to řešíte, jaké máte náborové a další motivační programy, na co můžete nové zaměstnance nalákat?
Ing. Bednarz: Trend je ve všech českých firmách stejný, tudíž i Tatra stále hledá technicky vzdělané zaměstnance, zejména konstruktéry, automechaniky, autoelektrikáře, ale také techniky kvality a technology. Co se týče motivačních programů, úspěšně využíváme náborový příspěvek pro naše zaměstnance, kteří nám doporučí své známé, kolegy, rodinné příslušníky. Z dalších forem motivace určitě stojí za zmínku investice do nových moderních strojů a zařízení.
MM: Některé české podniky si tento nedostatek kvalifikovaných pracovníků řeší založením své vlastní učňovské školy, neuvažujete také o tomto modelu? Jak si vychováváte stabilní kvalifikovaný personál?
Ing. Bednarz: Založení vlastní učňovské školy zatím neplánujeme, využíváme spolupráci se školami v Kopřivnici, Ostravě a Frýdku-Místku. Ke vzdělávání našich zaměstnanců jsme začali využívat systém interních lektorů, který budeme dále rozšiřovat. Letošní plán vzdělávání zahrnuje vzdělávací aktivity týkající se středního managementu, klíčových zaměstnanců a v neposlední řadě „talentů“. Investujeme do výuky jazyků i technického vzdělávání a nezapomínáme na oblast bezpečnosti práce. Dále připravujeme pro naše zaměstnance možnost zvyšování kvalifikace v souladu s projektem národní soustavy kvalifikací. Tento projekt je určen zaměstnancům, kteří středoškolské vzdělání nedokončilii, ale mají příslušnou praxi, nebo mají střední či vysokou školu, ale v jiném oboru a potřebují doklad o své praxi.
MM: Spolupracujete s vysokými nebo středními školami, jak tato spolupráce konkrétně probíhá?
Ing. Bednarz: Spolupracujeme v podstatě se všemi typy škol od mateřských až po vysoké. Do mateřských škol dodáváme stavebnice pro podporu motorických schopností dětí. Se základními školami spolupracujeme pomocí projektu Game4Tatra, se středními prostřednictvím stáží, stipendií, studentských praxí apod. Studenty vysokých škol podporujeme vedením bakalářských a diplomových prací, stážemi, stipendii a například projektem Navrhni svoji Tatru a staň se tatrovákem. Pro všechny organizujeme exkurze a přednášky.
MM: Děkuji za rozhovor.
PhDr. Iva Ruskovská
iva.ruskovska@gmail.com