Pro lepší pochopení základní konfigurace tohoto výrobního systému je vhodné uvést konstrukci zmíněných obráběcích strojů. Obráběcí centrum na nerotační součástky G700 má vodorovný vřeteník pohyblivý ve dvou vodorovných osách. Zbylé pohyby (vodorovná translace a jedna rotace) vykonává obrobek. Nejčastěji je kotoučový zásobník nástrojů s vodorovnou osou rotace umístěn vlevo od pracovního prostoru a uzpůsoben pro pick-up výměnu nástroje.
Tento stroj je konstruktéry firmy Grob zkonstruován i ve dvouvřetenovém provedení. Kolíbka, na které je umístěn obrobek, je patřičně delší a zásobníky nástrojů jsou umístěny z důvodu malého zástavbového prostoru nad vřeteníkem. Celý stroj je uložen na samonosném rámu, na kterém jsou umístěny všechny agregáty. Tento stroj díky své koncepci dovoluje obrábět plochy (otvory), které jsou umístěny na delších stranách bloku. Výrobní operace na těchto plochách evidentně trvají nejdéle, proto jinak liniové uspořádání toku obrobků je u těchto strojů paralelizováno.
Obráběcí centrum BZ 800 má všechny pohyby v nástroji a obrobek (obrobek spolu s technologickou paletou v případě jiných obrobků) je upnut na otočném stole. Před strojem je umístěn manipulátor palet. Toto uspořádání umožňuje obrábět plochy na čelních plochách bloku motoru. Zakládání obrobků do pracovního prostoru strojů je realizováno manipulátory.
Obdobné výrobní celky jsou navrhovány pro obrábění až čtyř typů motorů. Omezujícím parametrem pak obvykle bývá manipulace s obrobkem – nutná je tvarová podobnost, popř. typová blízkost. Umístění bloku motoru (u menších motorů) na technologickou paletu zvětšuje univerzálnost (pružnost) systému, ale i to má svá omezení. Na posledních obrázcích je zachycen pružný výrobní systém firmy MAP. Manipulace s obrobky je realizována pomocí robotů. Jak obrázek ukazuje, obrobky mohou být tvarově velmi složité.
Lubomír W. Novotný
Hannover, Německo
lubomir.novotny@toshulin.cz